BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Takarékosságra kényszerülnek a tárcák

Csökken a felsőoktatásra fordítható összeg, egymilliárd forinttal szűkül az állami bérlakás-építési program kerete, kevesebb jut a fogyatékosok sportjára, harmadával lesz kisebb az üvegzsebprogram végrehajtására szánt előirányzat. Körképünk arra keresett választ, hol látnak spórolási lehetőséget a tárcák a kormány takarékossági határozata nyomán.

A központi költségvetési szerveknek - a kormány közelmúltban hozott határozatának megfelelően - 2,5 százalékkal kell mérsékelniük kiadásaikat. Ez összesen 42 milliárd forintos költséglefaragásra kényszeríti a tárcákat és a hivatalokat. Emellett pedig a hónap végéig kiadással nem terhelt maradványokat is zárolja a költségvetés. Összesen 76 milliárd forintot spórolhat így a kormányzat.

A Honvédelmi Minisztériumnak (HM) kell a tárcák közül a legnagyobb összegű kiadáscsökkentést teljesítenie: 7,5 milliárddal kell lefaragnia költségeit. A tárca a minisztériumi feladatköri felülvizsgálat keretében átlagosan húszszázalékos minisztériumi és vezérkari létszámleépítést hajt végre, amelynek levezénylése már folyamatban van. Emellett a HM részben a befejezéséhez közelítő védelmi felülvizsgálat keretében igyekszik teljesíteni a megtakarítást, amely eleve a honvédelmi intézményrendszer ésszerűsítését és a költségek lefaragását célozza. Itt az egyes helyőrségek megszüntetése, valamint az egyéb intézkedések, a laktanya-rekonstrukciós és lakásépítési programokra szánt pénz átcsoportosítását és részbeni megtakarítását teszik lehetővé. A HM számításai szerint ennek eredményeképpen a megtakarítás végső összege várhatóan nagyobb is lesz a kormány által elrendeltnél, igaz, ez javarészt jövő évtől jelentkezik, s egyes intézkedések az idén még növelhetik is a kiadásokat.

A Belügyminisztériumnak ezzel csaknem azonos mértékű megtakarítást kell elérnie: 6,7 milliárd forinttal kell visszafognia kiadásait. A csökkentés zömmel a központi fejlesztéseket érinti, míg a tárca alá tartozó egyes intézményeknek átlagosan 1,2 százalékkal kell visszafogniuk kiadásaikat. A BM központi igazgatásának támogatási előirányzata 300 millió forinttal csökkenhet, a belügyi ingatlanberuházások előirányzatát 180 millió forinttal fogják vissza, míg a PHARE-támogatással megvalósuló projektek költségvetését 500 millió forinttal kurtítják meg. A rendőri szerveket 1,1 milliárd forint elvonás sújtja, amely az eszközbeszerzések részbeni elhalasztásával, valamint bizonyos épületfelújítási munkálatok átütemezésével realizálódhat. A Határőrség Országos Parancsnokságának éves előirányzatát 200, míg a központi adatfeldolgozó büdzséjét 700 millió forinttal csökkentik, elsősorban a tervbe vett fejlesztések átütemezésével. Emellett a hivatásos állomány kedvezményes nyugdíjba vonulását segítő támogatás összegét 1,3 milliárd, míg az állami bérlakásprogramra fordított keretet 1 milliárd forinttal fogják vissza.

Az Oktatási Minisztériumnak (OM) összesen 5,5 milliárd forintról kell lemondania. Az OM teljes előirányzatából összesen 155 milliárd, vagyis 70 százalék a felsőoktatási intézmények támogatására megy. Az OM tájékoztatójából kiderül, hogy noha az elvonást igyekeztek a központi előirányzatokra terhelni, az egyetemek és főiskolák támogatását az átlagos 2,5 százalék helyett 2,2 százalékra kellett mérsékelni. A tárca tájékoztatója szerint a felsőoktatási intézmények időarányos előirányzatait meghaladta az előző öt hónapban öt százalékkal növekvő működési bevételük. Ez - a tárca szerint - képes kompenzálni a támogatáscsökkenést, bár nem jelenti azt, hogy a felsőoktatás nem érzi meg az elvonást.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium legfontosabb feladatainak megoldásához szükséges pénzügyi forrásokat nem érinti a 2003. évi költségvetési támogatások 2,5 százalékos csökkentése - olvasható a tárca honlapján. A kormány döntésének csak a belső források átcsoportosításával, illetve csökkentésével tudnak eleget tenni. A tárca ez évi költségvetési támogatása 236,057 milliárd forint. Ebből a mentesség okán levonandó - a központi beruházásokra szánt - 4,836 milliárd forint és a támogatási célprogramok, vagyis az útfejlesztési célelőirányzat 55 milliárdja, valamint a befektetésösztönzési célelőirányzat 15,6 milliárdja. A mintegy 4 milliárd forintos takarékosság tehát a megmaradt 160,621 milliárd forintot érinti.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak csaknem 3,7 milliárd forintot kell lefaragnia kiadásaiból a kormányzati takarékossági intézkedések részeként. Az összeg zömét két nagy tétel teszi ki: az agrárintézmények működési kiadásai mintegy egymilliárd, az agrár- és vidékfejlesztési támogatások 2,54 milliárd forinttal csökkennek. Ez utóbbi keret az, amelynek megvonása a gazdálkodókat kedvezőtlenül érinthetné, de a minisztérium álláspontja szerint a termelők nem járnak rosszabbul. Ezt a tárca elsősorban azzal indokolja, hogy az intézkedés a piaci zavarok elhárítására szolgáló dotációkra, illetve az európai uniós szervezeti rendszer kiépítéséhez szükséges forrásokra eleve nem terjed ki. A lefaragást legjobban megsínylő hazai beruházási támogatásokat pedig többszörösen pótolhatják az uniós előcsatlakozási SAPARD-pénzek. Ezek idei felhasználása ugyanis jóval nagyobb lesz a tervezettnél, így a műszaki fejlesztések és az ültetvénytelepítések végeredményben nem szenvednek majd hátrányt - állítja a tárca.

A Pénzügyminisztérium (PM) alá tartozó intézményeknek 3,2 milliárd forintot kell megtakarítaniuk. Legnagyobb mértékben, közel 30 százalékkal, az üvegzsebprogram végrehajtására szánt előirányzatot kurtítják meg, a korábbi 1 milliárd forint helyett immáron csak 700 millió fordítható erre a célra. A PM tájékoztatása szerint a megszorítás a számítástechnikai fejlesztéseket érinti. A vám- és pénzügyőrségnek 556,5 millió forinttal kell visszafogni kiadásait. A legnagyobb összegű takarékoskodásra az APEH kényszerül: 989 millió forinttal kell megkurtítania eredetileg 60,2 milliárd forintos keretét. Az adóhivatal illetékese úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a megtakarítást a személyi kiadások csökkentésével gazdálkodják ki. A pénzügyi tárca dologi kiadásait 84 millió forinttal kell visszafogni, ám a PM sajtóosztálya egyelőre nem tudott nyilatkozni arról, pontosan mely kiadások korlátozását rendeli el a gazdasági vezetés.

Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium 110,9 milliárd forintos költségvetési előirányzatát 2,4 milliárd forinttal csökkentette a tárca, ez kisebb-nagyobb mértékben 13-féle jogcímet érintett. Legnagyobb mértékben, 650 millió forinttal a szak- és továbbképzési fejezetre szánt keret szűkült, aminek fő oka, hogy a rezidensképzésre (központi költségvetésből fizetett orvosgyakornok) az elvártnál kevesebben jelentkeztek, így a pénz felszabadult. Tetemes összeggel lett kevesebb a kórház-konszolidációra eredetileg tervezett kassza is, amit a tárca azzal magyaráz, hogy a tavaly megkezdett program sikeres befejezéséhez a csökkentett összeg is elegendő lesz. Az egyes kiemelt egészség- és szociálpolitikai programoknál az igazgatási költségeket csökkentették, az üdülési célú támogatásnál pedig a tavalyról megmaradt előirányzat összege jelentette most a pufferszerepet.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) az idén 1,237 milliárd forinttal csökkenti költségeit. A tárca vezetése a működési költségekből 20,8 millió forintot farag le, míg a megtakarítás további részét a minisztérium rekonstrukciós tartalékából realizálja. Több esetben született döntés a felmerülő költségek átütemezéséről, így a Nemzeti Múzeum rekonstrukciójánál 356, míg a fertődi Esterházy-kastély felújításánál 250 millió forint megtakarítást tűztek ki célul a pénzügyi átütemezéssel, a műszaki ütemezés változatlanul hagyásával. Emellett az Állami Operaház költségvetését 120, míg a Nemzeti Múzeum büdzséjét 80 millió forinttal rövidítik meg, s csökken több múzeum, illetve más kulturális programok támogatása is. Mindenesetre az NKÖM a megtakarítással kapcsolatos közleményében hangsúlyozza, hogy az intézkedések nem jelentik a kulturális feladatellátás csökkentését, valamennyi beruházás zavartalanul folytatódik, s a szakfeladatok végrehajtása, valamint az intézmények működése is zökkenőmentes marad.

A Külügyminisztérium 40,6 milliárd forintos idei költségvetése a takarékossági intézkedés nyomán több mint egymilliárd forinttal szűkül. A legnagyobb mértékű, 340 millió forintos megvonás a nemzetközi fejlesztési együttműködés területét érinti, de nemzetközi tagdíjakon is több mint 250 millió forintot spórol majd a tárca. 150 millió forinttal csökkentik a kereskedelemfejlesztési célelőirányzatot, és több mint 130 millióval kevesebb jut majd a külképviseletek igazgatására. Mérséklik az állami protokollra, a külügyi kommunikációra és a minisztérium központi igazgatására fordított kiadásokat is. Arányát tekintve a Bős-Nagymaros ügyében folyó nemzetközi bírósági eljárást érinti legsúlyosabban a megvonás; a per költségeinek fedezetére elkülönített 65 millió forintos előirányzat 30 millióval csökken. A minisztérium az elvonásra kijelölt források kiválasztásánál elsődleges szempontként azt vette figyelembe, hogy az ország érdekei továbbra is megfelelően képviselhetőek legyenek.

Az Igazságügyi Minisztérium a működőképesség fenntartását tartotta szem előtt a határozat végrehajtásánál. A fejlesztési forrásokkal nem rendelkező kis tárcának valamivel több mint 1 milliárdos megtakarítást kell produkálnia. Jenőfi György helyettes államtitkár elmondta: törekedtek arra, hogy a kormányprogram előírta feladatokat, különösen a jogharmonizációt és a pártfogói hálózatot ne érintse a megszorítás. A legnagyobb, 6,3 százalékos - 80,9 millió forintot kitevő - csökkentés a tárca igazgatására, a dologi előirányzatokra vonatkozik. Egyebek közt visszafogják az informatikai eszközök, bútorok vásárlását, a reprezentációs, reklám- és propagandakiadásokat. A büntetés-végrehajtásban bizonyos beruházások leállításával érik el a 2,5 százalékos, összesen 825,3 millió forintos csökkentést. A fogvatartottak foglalkoztatására szánt támogatás 13,3 millió forinttal lesz kevesebb. A szakértői intézetektől 18,1 milliót, a központi kárrendezési iroda költségeiből 63,7 milliót faragnak le. További kisebb összegekkel - így például a PHARE-támogatásokhoz szükséges saját erőforrások csökkentésével - egészül ki a megkövetelt előirányzat.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) a 2,5 százalékos elvonás közel 70 százalékát az uniós támogatással készülő projektek társfinanszírozására félretett források csökkentésével teljesíti. A tárca indoklása szerint a fejlesztések megvalósításához szükséges tendereztetések több esetben elhúzódtak, így a tárca egyébként sem használná fel a brüsszeli támogatásokhoz szükséges hazai forrásokat, azaz a kiadáscsökkentéssel lényegében felhasználatlan összegekről mond le, amelyeket a 2004-es költségvetésből pótolnának. Ezzel szemben a takarékossági csomag a központi beruházásokat, valamint az egyes célelőirányzatokat nem érinti. Az ISPA-beruházásoknál célul tűzött 518,9 millió forintos kiadáscsökkentés mellett a minisztérium vezetése a további uniós projektek előkészítése kapcsán 100 millió, míg a KVM, illetve a tárca alá tartozó intézmények működési költségvetésének támogatási előirányzatánál 275,6 millió forintos megtakarítást írt elő.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) idei előirányzatai közel 500 millió forinttal csökkentek a kormány takarékossági intézkedésének következtében. A GYISM költségvetési keretének 2,5 százalékos - összegben kifejezve 499,5 millió forintos - elvonása miatt csökken a fogyatékosok sportjának támogatása. A tárca tájékoztatása szerint a csekély mérvű zsugorodás következtében egyetlen program sem marad el, csak az úgynevezett tartalékkeret csökken. Az elvonások nem egységesen és nem lineárisan érintik az egyes területeket. Az eddigihez hasonló összegű támogatást kap például a legtöbb ifjúsági program. A sporttámogatási előirányzatok közül változatlan méretű támogatásban részesülnek az olimpiai felkészülés és a sportágfejlesztési programok, valamint a szabadidősport. A kábítószerügyi feladatokra szánt források pedig az elvonások ellenére is közel duplájára nőttek.

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium a költségcsökkentés révén 300 millió forintot takarít meg - olvasható a tárca honlapján. A szakmai programok, pályázatok pénzügyi kereteit nem csökkentik, néhány program esetében azonban a végrehajtási költségeknél van lehetőség a lefaragásra. Ez azt jelenti, hogy az adott projekt szórólapok, kiadványok útján történő népszerűsítésére, bevezetésére kevesebb jut. Az idei költségvetési keretek megvizsgálásakor kiderült, hogy az időarányos teljesítésnél vannak tartalékok, így ezeknél is csökkentették a kereteket. A tárca felügyelete alá tartozó Foglalkoztatási Hivatalt érintő 50 milliós zsugorítás a 174 munkaügyi központra oszlik szét.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztériumnak (IHM), illetve a hozzá tartozó intézményeknek összesen 71,4 millió forint állami támogatást kell lefaragniuk. Mivel a hírközléshez tartozó intézmények költségvetési támogatás nélkül, saját bevételeikből finanszírozzák kiadásaikat, az elvonás ezeket nem érinti. A tárca közleményéből kiderül, hogy a saját igazgatásra fordítható összeget 11,4 millió forinttal csökkentik, amit bővebben nem részletezett takarékossági intézkedésekkel kívánnak elérni. A további 60 millió forintot a nemzetközi kapcsolatokkal, az EU-joganyag átvételével, valamint az EU-projektek pályázati feltételeinek megteremtésével összefüggő előirányzatoktól vonják el. Az IHM szerint ezeknek a feladatoknak egy része más forrásból finanszírozható, vagy időben átütemezhető.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.