Az amerikaiak 70 százaléka azt tervezi, hogy tovább dolgozik a 65 éves nyugdíjkorhatár elérése után, azonkívül majdnem 50 százalékuk 70 évesen, sőt nyolcvanon túl is dolgozni akar - derült ki az amerikai nyugdíjasszövetség körkérdésére adott válaszokból. A tényleges nyugdíjba vonulás idejének kitolódása már nem szokatlan, de a munka egy, sőt több évtizeddel való meghosszabbítása új jelenség az Egyesült Államokban, írja a Reuters. A szövetség 1997 óta vizsgálja a nyugalomba vonulási szándékokat, és legfőképpen az indokot találja meglepőnek. A 2001-ben végzett kutatás azt mutatta, hogy a megkérdezett 50-70 év közöttiek körében a nyugdíjkorhatár utáni munkavállalás oka inkább az anyagi rászorultság, mint a szakmai cél vagy maga az aktivitás. A nyugdíjkorhatárhoz közel állók 22 és a nyugdíjasok 35 százaléka pénzt akar keresni a továbbdolgozással.
A drága egészségügyi szolgáltatásokkal, a nyugdíjalapok elégtelenségével és a befektetések értékvesztésével indokolták a továbbdolgozást, főleg az elmúlt két évben. A letöltött munkaidőn alapuló, hagyományos vállalati nyugdíjrendszereket egyre inkább az egyéni hozzájáruláson és befektetésen alapulók váltják fel. Az újabb nyugdíjalapok az alkalmazottakra hárítják a kockázat terhét. A legtöbb vállalat nem ad egészségügyi biztosítást a nyugdíjjal együtt. A szövetség adataiból az is kitűnik, hogy a megkérdezettek 61 százaléka a nyugdíjkorhatár elérése után is jelenlegi munkáját szeretné folytatni. A munkaerő korösszetétele is változik: 2010-ben már 17 százalékos lesz az 55 évesek aránya, 2000-ben ez a korcsoport még csak 13 százalékos volt. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.