BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben Varsó euróátvétele

Lengyelország korai eurócsatlakozását veszélyezteti a varsói kormány tegnap elfogadott 2004-es költségvetés-tervezete - állapítja meg a Bloomberg, amely szerint az a gazdasági növekedés élénkítési szándékának jegyeit viseli magán. Az euró átvételének halogatása ugyanakkor éppen azoknak a külföldi cégeknek árt, amelyeknek a kormány burkoltan a növekedési motor szerepét szánja.

A Reuters azokat a vádakat idézi, amelyek szerint a tervezet gondosan igyekszik elrejteni a kormánynak az EU-csatlakozás évében várható hitelfelvételeit. A tervezet szeptember 30-án kerül a szejm elé.

Bevételi oldalon a kormány 152,8 milliárd zlotyt tervez, szemben az idei 155,7 miliárddal. A csökkenést a vállalati adók mérséklése miatti visszaesés magyarázhatja. Az állami kiadások az idei 194,4 milliárdról 198,3 milliárd zlotyra emelkednek, de úgy, hogy a magánnyugdíjalapoknak járó 11 milliárd nem is szerepel a tervekben. A népszerűtlen kormány a 2005-ös választásokra való tekintettel nem hajlandó a kiadások csökkentésére. A jövő évi hivatalos deficit 5,5 százalékosnak ígérkezik az idei 4,7 után, valójában - a kreatív könyvelést mellőzve - elérheti a hét százalékot is.

Hivatalosan Varsó az uniós számítási módokat veszi át, de elemzők szerint visszaél azzal, hogy az EU rugalmasságot kínál az olyan tételek kezelésében, mint amilyenek a nyugdíjak. Krzysztof Rybinskinek, a BPH-PBK bank közgazdászának véleménye szerint a kiadásokat még így is mesterségesen alacsonyan tartják, s az olyan állami alapok, mint a társadalombiztosításé vagy a munkaügyhöz kapcsolódóé, nem is kapják meg a szükséges finanszírozási eszközöket; ezek saját adósságuk növelésére kényszerülnek. Az sem világos, hol akarja a lengyel kormány elszámolni a jövő májusban esedékes EU-csatlakozás miatt szükségessé váló további 11 milliárd zloty kiadást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.