Az EU végképp nem hajlandó tovább várni, és kiveti a szabálytalan amerikai exporttámogatás miatt kilátásba helyezett büntetőintézkedéseket. Az immár a WTO sokadik határozata által is alátámasztott igazával élve, Brüsszel jövő év elejétől alkalmazná a 4 milliárd dollárnyi kereskedelmi szankciót.
Az utolsónak szánt figyelmeztetést az EU kereskedelmi biztosa tette közzé. Pascal Lamy májusban még azt mondta, hogy a bizottság őszig ad határidőt az Egyesült Államoknak a szubvenciós mechanizmus felszámolására. A most közzétett nyilatkozat ugyanakkor méltatja és bátorítónak minősíti az amerikai elnök ígéreteit és a kongresszusban folyó előkészületeket, amelyek révén 2003 végéig elvben hatályba léphet a bírált exporttámogatási rendszer felszámolása.
Az intézményesült formájában FSC (Foreign Sales Corporation) néven ismert gyakorlat keretében az export utáni tetemes adó-visszatérítésekhez juthatnak olyan nagyvállalatok, mint a Boeing vagy a Microsoft. A máig alkalmazott eljárás elődjét még 1971-ben hívták életre, amelyet azonban már 1976-ban szabálytalannak minősített a
Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elődje, a GATT, az elítélő határozat 1981-ben lépett hatályba. A döntésre válaszolva Washington egy módosított eljárásként - 1984-ben - léptette életbe az utóbb többször elmarasztalt FSC-rendszert. Brüsszel hamarosan ismét tiltakozott, formai eljárást azonban akkor nem kezdeményezett, mert abban bízott, hogy az az idő tájt startoló uruguayi forduló keretében rendeződik ez a konfliktus. A két- és sokoldalú egyeztetések kudarca után az EU 1997-ben vitte a WTO panaszbizottsága elé az ügyet, ahol 1999-ben elmarasztalták az USA-t. Amikor a fellebbezést is elutasították, Bill Clinton elnök 2000. november 15-én aláírt egy korrekciós törvényt, amelyet az EU ugyanúgy elégtelennek talált, és amely ellen keresetet nyújtott be a WTO-nál egy összesen 4 milliárd dollárnyi szankciós kérelemmel alátámasztva. Az egyeztető eljárás az EU igazának megerősítésével zárult, az ismételt fellebbezést a WTO 2002 augusztusában utasította el, egyúttal jóváhagyva a 4 milliárd dollárnyi, EU által alkalmazható szankciós csomagot. Brüsszel 2003 első felében áttekintette és véglegesítette a büntetőintézkedésekkel sújtandó amerikai termékek listáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.