BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kell a reform a közszolgálatban

Politikától független, szakszerű és stabil közszolgálati szférát szeretne a magyar lakosság - s maguk az érintettek is. A tervezett reform más kérdéseiben már korántsem ekkora az egyetértés.

A lakosság és a közszolgálati dolgozók is egyetértenek: szükség van egy átfogó közszolgálati reformra. Vadász János, a közszolgálat reformjáért felelős kormánymegbízott tegnapi sajtótájékoztatóján azt is elmondta: erre enged következtetni a Szonda Ipsos által készített közvélemény-kutatás eredménye is.

A lakosság azt szeretné, ha végre egy politikától független, szakszerű és stabil közszolgálati szféra állna rendelkezésére. Az emberek 73 százaléka ugyanis egyáltalán nem nézi jó szemmel, hogy minden kormányváltáskor lecserélődik a köztisztviselői állomány. Ezzel maguk az érintettek is egyetértenek: a közszolgálati alkalmazottak 70 százaléka számára ugyanis a biztonság jelenti munkája fő vonzerejét, mind-

azonáltal már csak körülbelül a tizedük érzi úgy, hogy "betonbiztos" állása van. Ez annak ellenére is vonzóvá teheti a közszolgálati állásokat, hogy az ott dolgozók - saját bevallásuk szerint - jobbára csak erkölcsi elismerést kapnak, anyagit már kevésbé.

A bérrendszer fejlesztésével kapcsolatban már koránt sincs olyan egyetértés, mint a reform létjogosultságát illetően: a megkérdezett lakosok körülbelül fele-fele arányban támogatják, illetve ellenzik, hogy a közszolgálati szféra bérei felzárkózzanak a piaci szintre; ami pedig az uniós szint elérését illeti, ott már egyértelműen az ellenzők kerülnek túlsúlyba. A béremelés támogatói arra hivatkoznak: csak megfelelő bérfejlesztéssel akadályozható meg, hogy a képzett szakemberek "elvándoroljanak", a fiatalok pedig messze elkerüljék közszférát. A legnyomósabb ellenérvnek az bizonyult, miszerint nem szükséges kiemelten kezelni a közszolgálatot, hiszen nem a munkahely jellege, hanem a végzett munka, a teljesítmény számít, és különben is van más fontosabb cél - nyugdíj, egészségügy, infrastruktúra-, amire az államkassza szűkös kereteit fel lehetne használni.

Ugyanakkor csak kevesen vannak tisztában azzal - ők feltehetően nem is ellenzik a bérfejlesztést-, hogy valójában mit is ér a teljesítmény a közszférában. A legtöbb ember ugyanis jócskán túlbecsüli az egyes szakmák átlagbérét: míg a KSH legfrissebb adatai szerint a közszolgálati szférában dolgozók átlagosan alig több mint 96 ezer forintot vihetnek haza, addig a lakosság szerint csak az ápolónők keresnek ennél kevesebbet, az orvosok havi nettó bére pedig sokak szerint a 200 ezer forintot is meghaladja. Ám a KSH szerint tavaly a humán egészségügyben dolgozó szellemi foglalkozásúak átlagos havi nettó keresete még a 80 ezer forintot sem érte el. Ezt jóformán csak az érintettek tudják. (SZs)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.