Patthelyzet alakult ki gyógyszerügyben
Ma kerül a kormány elé a Miniszterelnöki Hivatal gyógyszerügyi jelentése, amely a gyógyszercégek képviselőinek Kiss Péter kancelláriaminiszterrel múlt pénteken, majd a MeH vezetőivel tegnap folytatott megbeszélései alapján készült. Ezeken a gyógyszercégek egyesületeinek képviselői - nem a döntésképes 130 cég - vettek részt, így érdemi megállapodás nem született. Pedig az Alkotmánybíróság múlt heti döntése megsemmisítette a gyógyszerárak április 1-jei, 85 százalékos szinten történő befagyasztását előíró kormányrendeletet. Egyben június 30-ig adott haladékot a kormánynak a törvényes rend visszaállítására.
A döntés a március 31-én érvényes gyógyszerárak visszaállítását, 15 százalékos áremelést jelentene. Becslések szerint ez az összes patikaszernél 40-60 milliárd forint többletkiadással jár, amit vagy a cégeknek, vagy a kormánynak, vagy a betegeknek kell állni.
Az egészségügyi miniszter az alkotmánybírósági döntést követően kijelentette: a lakosság gyógyszerterhe nem nőhet. Hírek szerint a kormány esetleg 20 milliárddal tudná növelni a tb gyógyszerár-támogatási keretét, bár e kérdésre az egyik kereskedelmi rádióban nem adott nyílt választ Kökény Mihály. A cégek is kijelentették: nincs szándékukban a lakosság terheinek növelése.
A MeH-beli egyeztetés a cégekkel e héten folytatódik - miközben hétfőre rendkívüli parlamenti ülésnapon vitatnák meg a gyógyszerárak megállapításáról szóló törvényjavaslatot. A megismert képviselői indítványként beterjesztendő javaslat 180 napról 360 napra növelné a gyógyszerárak befagyasztásának kormány általi elrendelését. (Az MSZP és az SZDSZ önálló képviselői indítványa mögül a szabad demokraták elnöke kihátrált, mondván, az nem illik a liberalizmus eszméjéhez.) Nem tudni: visszaállítja-e a kormány a gyógyszerek március 31-i árát, vagy jövő hétfőn, az SZDSZ számára is vállalható újabb törvénymódosítással elkerüli a gyógyszeráremelést. Ez utóbbi nem zárná ki az ártárgyalásokat a cégekkel, s kellő kompromisszummal a módosított törvény alkalmazására nem is kerülne sor.


