BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EIU: lassú magyar gyorsulás

A magyar gazdaság az elkövetkező egy-két évben gyorsulhat, az exportágazat rendkívül jól teljesíthet az erős forint és a főbb felvevőpiacok mérsékelt ütemű fellendülése ellenére - ennyi pozitívumot vár az Economist Intelligence Unit a 2006-ig tartó időszakra. A kedvezőtlen fejlemények közé a tervezettnél nagyobb államháztartási hiány mellé - következményeként - az euróátvétel esetleges csúszása, illetve az inflációs cél felüllövése léphet.

Bár az első fél évben a GDP bővülése a várakozások feletti, éves szinten 4,1 százalékos volt, az év második felében csak 3,3-3,4 százalékos lehet a növekedési ütem - véli a londoni székhelyű gazdaságkutató intézet. A lassulás elsősorban a bruttó hazai termék több mint kétharmadáért felelős magánfogyasztás csökkenő bérdinamikához való igazodásával magyarázható, így az idén 3,7 százalékos lehet a gazdasági expanzió.

Jövőre az exportszektor folytatja jó teljesítményét, amit segít a mostaninál gyengébb hazai valuta is. Ezt és a külpiacokon értékesített áruk versenyképességét érzékelve a vállalati beruházások továbbra is erőteljesen bővülnek - prognosztizálja az EIU. A parlamenti választások közeledtével a lakossági fogyasztás - nagyrészt kormányzati szándékokkal magyarázható - számottevő emelkedésére számíthatunk, s így esély van a 4 százalékos GDP-növekedési ráta elérésére 2006-ban.

Egyre valószínűbbnek látszik azonban, hogy az idén már másodszor módosított államháztartási hiánycél nem fog teljesülni, olvasható a tanulmányban. (VG, 2004. november 17., 4. oldal) Az elemzés kiemeli: a hivatalos éves deficitszám nagyban eltérhet a pénzügyminiszter által januárban közölt első adattól, megismétlődhet az idén a tárca által "alkalmazott gyakorlat": az eredetileg 5,6 százalékos GDP-arányos hiány előbb 5,9-re, majd szeptemberben 6,2 százalékra változott. Mindezek pedig azzal a következménnyel járhatnak, hogy az eurót csak egy-két évvel a 2010-es céldátum után vezetheti be Magyarország. A költségvetés konszolidálásának nem látszanak a jelei, hiányzik a politikai akarat a strukturális reformokra, így a következő években is hasonló mértékű lehet a deficit, véli az EIU.

A magas olajárak s a következő évre várt gyengébb forint megkérdőjelezi a 2005. év végi 4 százalékos inflációs cél teljesülését - húzza alá az előrejelzés. Ennek valószínűségét növeli, hogy az idén a tervezett 6-7 százalékos gázáremelést pótolni kell jövőre, ami akár harmadával is drágíthatja az energiaforrás árát. (BR)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.