Jól vizsgázott a 2004-ben tíz uniós ország által indított Netc@rds projekt keretében az európai egészségbiztosítási kártya - mondta Király Gyula, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese. Az EU ezzel a programmal modellezte az unió polgárainak betegellátását más országok egészségügyi intézményeiben, illetve az ellátásért járó finanszírozást a biztosítók között.
A kártyát először az athéni olimpia résztvevői kapták meg, méghozzá 1200-an. Az olimpiai kártyakísérletben részt vevő tíz ország sportolói közül összesen mintegy hetvenen vették ezzel igénybe a görög gyógyintézeti ellátást, köztük néhány magyar is. A helyi kórházi személyzet telefonon ellenőrizte a magyarok egészségügyi ellátásának jogosultságát az OEP-nél. Király Gyula hozzáfűzte: ez alapján jó eséllyel aspirálnak az év projektje címre. Az elismerés jó belépő más kutatási, fejlesztési, innovációs programokba.
Már be is vonták az OEP-et egy lombard és egy szlovén projektbe, amelyben a vizuális egészségkártyát elektronikus csipkártya formával váltják ki. Az előző egyoldalas, kék dokumentum, amelyen hat fix adat szerepel, rajta a biztosított neve, taj-száma, a kiállító hatóság, az unió logója és a tagország jelzése. Király Gyula hangsúlyozta: az elektronikus kártya adataihoz a páciens elektronikus beleegyező aláírását követően kizárólag az ellátó orvos férhet hozzá.
A tervek szerint hazánkban novembertől vezetik be a vizuális egészségügyi plasztikkártyát, ami az E-111-es nyomtatvány adatait tartalmazza. A nyomtatvány három hónapig érvényes, a plasztikkártya egy évig lesz az. A kártyát az OEP irodáiban igényelhetik a külföldre utazók. Ezzel vehetik igénybe a szükséges egészségügyi ellátást, majd utólag az érintett biztosítók elszámolnak egymással. Tavaly május óta 165 ezren igényelték e nyomtatványt - tudtuk meg Bartucz Attila OEP-szóvivőtől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.