BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyomulnak a szerb agrárexportőrök

Miközben Magyarországon tavaly jelentősen visszaesett az EU-val folytatott agrárkereskedelem exporttöbblete, Szerbiában erőteljesen javult a szaldó. A kelet- és közép-európai gazdaságok közül 2004-ben hazánkon kívül egyedül Szerbiának sikerült többletet elérnie a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek külkereskedelmében az EU-országokkal szemben, 51 millió dolláros értékben. (Magyarországon az elmúlt évben 409,3 millió euróra csökkent az EU-val folytatott agrárkereskedelem kiviteli többlete.)

Nagy különbség azonban, hogy a mezőgazdasági termékek a teljes szerb kivitelnek igen jelentős részét, 22,2 százalékát teszik ki (Magyarországon ez az arány csupán 6 százalék), míg a behozatalból a mezőgazdasági alapanyagok és termékek csak 7,8 százalékkal részesedtek Szerbiában. Ez egyben jelzi az ország gazdasági elmaradottságát és lassú fejlődését is, hiszen főként alapanyagokat, nyersanyagokat tudtak eladni. Az élelmiszer- és agrártermékexport teljesítménye a múlt évben elérte a 822,6 millió dollárt, amely 40,9 százalékkal magasabb a 2003-as értéknél.

A szerbiai mezőgazdasági kamara adatai szerint a vezető ágazat a gyümölcs- és zöldségtermesztés, amely 245,5 millió dolláros exportértéket valósított meg a mindössze 154,8 millió dolláros importtal szemben. Ez utóbbi főként a termesztési szezonon kívüli, főként déli-, egzotikus gyümölcsökből tevődik össze, amelynek alacsony értéke szintén egyfajta utalás a lakosság vásárlóerejének lassan növekvő szintjére. Tovább javították a mérleget a cukor- és alkoholgyártók.

A kamara véleménye szerint azonban a legnagyobb lehetőség a dohánytermékekben rejlik, hiszen tavaly ez a kör mindössze 8,2 millió dolláros kivitellel tudott hozzájárulni a többlethez. Az exportlehetőségek egyik legnagyobb hátráltatója a szigorú uniós szabályozás, a szabványoknak való megfeleltetés. Ezek teljesítése, valamint a kvóták kibővítése után azonban szakértők szerint az olcsó szerb termékek akár a magyar agrárium pozícióit is veszélybe sodorhatják.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.