BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pályahitel: titkolt kondíciók

Felgyorsult a Nemzeti Autópálya (NA) Rt. két forrásból való, összesen 283 milliárd forintos hitelfelvételének menete. Lapunknak azonban cáfolták, hogy ennek oka a költségvetés márciusi hiányának csökkentése lenne.

Tegnap zárult a Nemzeti Autópálya Rt. (NA Rt.) által a kereskedelmi bankok számára hirdetett közbeszerzésének beadása - mondta lapunk érdeklődésére Béni Gyöngyi szóvivő. Lapzártáig nem sikerült azonban megtudnunk, hogy a pályázatra hány ajánlat érkezett, csupán azt, hogy még márciusban elbírálják azokat.

Mint lapunk korábban beszámolt róla, az NA Rt. a sztrádaépítésről és -üzemeltetésről szóló februári kormányhatározat szerint legfeljebb 125 milliárd forint kereskedelmi banki hitelt vehet fel, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. pedig maximum 158 milliárd forintot kölcsönözhet számára. Mindkettőhöz állami készfizető kezességgel juthat, és azonnali határidőt szabtak.

Az NA Rt. már pénteken aláírta az MFB-vel a 158 milliárdos hitelről szóló szerződést - erősítette meg Őry Kovács Katalin, a bank kommunikációs igazgatója. Banktitokra hivatkozva azonban csupán annyit árult el, hogy éven túli finanszírozásról van szó. Az MFB bizonyos szakaszok elkészülte után, számla ellenében hitelez a sztrádatársaságnak.

A 158 milliárdos kölcsön kondícióit a gazdasági tárcánál is hétpecsétes titokként kezelik. Tóth Judit szóvivő ezt azzal magyarázta: nyilvánosságra kerülése befolyásolná az NA Rt. által mostani kereskedelmi banki, illetve az Állami Autópálya-kezelő (ÁAK) Rt. jövőbeli forrásainak feltételeit.

László Boglár kormányszóvivő kérdésünkre egyébként cáfolta azon lapértesüléseket, melyek a hitelfelvételek felgyorsulását azzal magyarázták, hogy az NA Rt. még ebben a hónapban be tudja ezeket fizetni a költségvetésbe, ezzel csökkentve a büdzsé márciusi hiányát. Más forrásból azonban úgy tudjuk, hogy a közbeszerzésen nyertes kereskedelmi banktól felveendő pénzt az NA Rt. a költségvetésbe fizeti be, pontosabban vissza. A 125 milliárd forint a már átadott gyorsforgalmi utak refinanszírozására szolgál, azokra a munkákra, amelyeket a büdzsé már finanszírozott.

Lapunk korábban úgy értesült, hogy a 125 milliárdnyi kereskedelmi banki kölcsönből négy beruházás 2004. évi számláit egyenlítik ki. Ezek: az M3-as Polgár-Görbeháza közötti 13, az M30-as Miskolcig való továbbépítésének 18,6, az M7-es Becsehely-Letenye, illetve az M70-es Letenye-Tornyiszentmiklós közötti összesen 8,7 kilométeres szakasz. A 2005. évi számlákat, valamint az új szakaszok előkészítését pedig az MFB Rt. által nyújtandó 158 milliárd forint hitelből fizetik ki.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.