BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Békétlen találkozó a béke napján



Váratlan bonyodalmak árnyékolják be a napokban sorra kerülő Putyin-Bush találkozót, és a történelminek szánt jövő keddi orosz-EU csúcs sem fog a korábban várt eredménnyel járni - derül ki az előzetes jelentésekből. A csúcstalálkozókat a második világháború befejezésének 60. évfordulója, a győzelem napja alkalmából rendezett moszkvai ünnepségek keretében tartják meg.

Moszkva elfogadhatatlannak minősítette azt az amerikai felvetést, hogy az évforduló kapcsán a szovjet parlament 15 évvel ezelőtti gesztusához hasonlóan az orosz duma is ítélje el az 1939-ben megkötött Molotov- Ribbentrop-paktumot (amelynek titkos záradéka Lengyelország felosztásáról rendelkezett és a balti államok szovjet megszállását tette lehetővé). Az orosz-amerikai elnöki találkozót előkészítő washingtoni illetékesek azért indítványozták ezt az elítélést, hogy megkönnyítsék George Bush dolgát.

Az európai körútba csomagolt moszkvai látogatás ugyanis Bush második elnöki periódusának egyik legkényesebb diplomáciai manővere - írja a The Washington Post -, amennyiben úgy kell méltányolnia a második világháborúban hozott óriási szovjet emberáldozatot, hogy utólag se adja áldását Kelet-Európának a háborút követő szovjet megszállására. Vlagyimir Putyin orosz elnök már korábban a jogos védekezés részének állította be a paktumot, s most az Interfax arról írt, hogy az orosz politikusok többsége tűrhetetlennek tartja az amerikai javaslatot. Egyidejűleg az orosz hírügynökség arról is beszámolt, hogy a védelmi minisztérium kizárja amerikai ellenőrök fogadását orosz katonai nukleáris objektumokban. Azonkívül nem tesz jót a kapcsolatoknak az sem, hogy amerikai kérésre éppen a napokban vették őrizetbe nagy értékű sikkasztás gyanújával a svájci hatóságok Jevgenyij Adamov volt orosz atomenergia-ügyi minisztert.

Bush a maga részéről úgy egyensúlyozza a moszkvai ünnepségeken való részvételét, hogy előzőleg Lettországot keresi föl, ahol találkozik a másik két balti állam elnökével is, utána pedig Grúziába látogat, vagyis találkozik csaknem valamennyi olyan volt szovjet köztársaság vezetőivel, amelyek jelenleg szemben állnak Moszkvával.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.