Bulgária közbenjár az elítélt nővérek ügyében
Bulgária elnöke, Georgi Parvanov szerdán látogatást tesz Líbiában, hogy megpróbálja megmenteni a gyermekek Aids-fertőzésével vádolt öt nővért.
Muammar Gaddafi líbiai vezető hívta meg őt hivatalosan, hogy megvitassák a medikusok sorsát.
A líbiai bíróság 2004-ben ítélte halálra az öt bolgár és egy pakisztáni nővért azzal a váddal, hogy 380 líbiai gyermeknek szánt szándékkal Aids-fertőzött vért adtak egy kísérlet részeként. (Közülük eddig 47 gyermek halt meg.) Az elítélteket 1999-ben vették őrizet alá, akik az eljárási totrúrák hatására beismerőleg vallottak.
Szakértők, köztük a vírus egyik felfedezője, Luc Montagnier, azt állítják, hogy a kórház rossz higiéniai állapota miatt terjedt el a vírus, sőt a nővérek a fertőzés után kerültek csak a kórházhoz.
Mind Amerika, mind az ENSZ és az Európai Unió határozottan tiltakozik az ítélet ellen. Gaddafi ezredes eddig még visszautasította a foglyok elengedését.
A líbiai legfelsőbb bíróság május 31-én fogja tárgyalni a fellebezési kérelmet. (BBC News)


