Nagy-Britanniában a királyi család és a nagybirtokos arisztokrácia az uniós agrártámogatások legfőbb haszonélvezője - derül ki mostanában nyilvánosságra hozott adatokból. A nemrég megalkotott adatnyilvánossági törvény (Freedom of Information Act) értelmében a szigetországban az egyes termelőknek juttatott brüsszeli pénzek nagyságáról is értesülhet a közvélemény.
A Londonhoz közeli Readingben működő agrárszubvenciós hivatal közlése szerint a 2003 áprilisától 2004 márciusáig tartó pénzügyi évben a brit trónörökös, Károly herceg jó 200 ezer eurónyi uniós támogatást kapott juhnyájai, repceföldjei és gyümölcsösei után, ezt a highgrove-i ökofarm 136 ezer eurós támogatása egészítette ki. Édesanyja, II. Erzsébet királynő ennél is jobban járt: a fácánvadászatok és más udvari ünnepségek színhelyéül szolgáló sandringhami birtok után 600 ezer, a windsori kastély körüli földek után pedig további 220 ezer euró folyt be az uralkodó kasszájába. A közös agrárpolitika (kap) legnagyobb haszonélvezői között a királyi család mellett a brit arisztokrácia színe-java megtalálható; sok esetben olyan főurak, akik - mint például Marlborough hercege - EU-ellenességükről ismertek.
Az Oxfam szerint ezek az adatok ékesen bizonyítják, hogy a kap sok millió eurót csoportosít át az adófizetőktől, és - a magas élelmiszerárak formájában - a fogyasztóktól a nagybirtokosokhoz. Az ezer hektár feletti gabonaföldek tulajdonosai (224 család) összesen több mint 70 millió eurónyi közvetlen támogatásban részesülnek, miközben a kistermelők szubvenciója folyamatosan csökken. Az egyenlőtlenség regionális szinten is megfigyelhető, hiszen az agyontámogatott latifundiumok jórészt az egyébként is gazdag Kelet-Angliában és Lincolnshire grófságban fekszenek. Az elosztás visszásságain a 2003-as reform sem változtat érdemben - véli a civil szervezet.
Persze nem Nagy-Britannia az egyetlen tagország, amelyben a nagybirtokosoknak jut a brüsszeli apanázs nagy része. Pontos adatokat azonban a szigetország mellett csak Dánia tesz közzé. Ezekből kiderül: Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos 330 hektáros dániai farmja évente mintegy 80 ezer euró szubvenciót kap, a dán királyi ház különféle birtokai pedig összesen 24 millió euró támogatásban részesülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.