Magyarország az Argentína elleni meccsel, Horvátország pedig a brazilok elleni mérkőzéssel tervez bújtatott kampányt a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság közös pályázatának népszerűsítésére. A mérkőzésekre augusztus 17-én kerül sor, mégpedig úgy, hogy a Budapesten a tervek szerint 17.30-kor kezdődő találkozóról még időben átérhessenek a késő este kezdődő Horvátország-Brazília mérkőzésre. Ügyes csel az
Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) ellen, amely egyelőre nem engedélyez semmilyen hivatalos kampányt.
A pályázati dokumentációt egyébként július 21-ig kell az UEFA-nak leadni, aki 2006 decemberében dönt majd a végleges helyszínről. A dokumentáció benyújtása elől magyar részről is elhárult minden akadály. A kormány ugyanis tegnap felhatalmazást adott a sportért is felelős belügyminiszternek, hogy garanciát vállaljon a 2012-es sportesemény megrendezésére. A jelenlegi tervek szerint Debrecen, Győr, Székesfehérvár, valamint a Puskás Ferenc stadion adhat majd otthont a mérkőzéseknek. Utóbbi a finálé helyszíne is lehet. Elképzelhető azonban még az is, hogy egy másik fővárosi helyszín, az Üllői út is házigazda lesz. A forrásmegosztás és a finanszírozási kérdések kidolgozása - úgy tudjuk - már megkezdődött.
A horvát fél már korábban megnevezte a négy lehetséges helyszínt: a nyitómérkőzésnek Zágráb adna otthont, azonkívül Rijekában, Splitben és Eszéken rendeznének mérkőzéseket, továbbá garanciát is vállalt az esemény rendezésére.
Magyarország korábban a 2004-es és a 2008-as Eb rendezésére is pályázott. Előbbire Ausztriával közösen, míg utóbbira már egyedül. Az Eb-rendezés csábító, hiszen Európa legjobb csapatait fogadhatná Magyar- és Horvátország. A lelátókról összesen több mint egymillió ember követhetné figyelemmel a mérkőzéseket, miközben mindkét ország a világ középpontjába kerülne, köszönhetően a nemzetközi televíziós társaságoknak, amelyek szemében a foci Eb a harmadik számú világesemény a labdarúgó-világbajnokság és a nyári olimpia után. Ami pedig talán még ennél is fontosabb, hogy rendezőként Magyarország automatikusan képviseltetné magát a mezőnyben.
Az ügyes kampányfogásnál azonban jóval nagyobb erőfeszítésekre van szüksége Magyarországnak, hogy Európa-bajnokságot rendezzen. A befektetéshez szükséges összegek ugyanis minden bizonnyal az egekbe szöknek. A legutóbbi rendező, a Magyarországhoz lélekszámában is hasonlító Portugália például több mint 650 millió eurót (162,5 milliárd forintot) fordított csak a szükséges tíz stadion felújítására és a zöldmezős beruházású arénák felépítésére. A teljes beruházás - beleértve az infrastruktúra fejlesztését, gyorsvasút létrehozását, repülőterek felújítását - 4 milliárd euróba (ezermilliárd forint) került.
A portugálok tavaly úgy számoltak, hogy a háromhetes rendezvény alatt a turisták belépőkre, szállásra és étkezésre mintegy 260 millió eurót (65 milliárd forintot) költenek el. Az UEFA tanulmánya szerint az ország összesen 800 millió euró hasznot húzhat a labdarúgó Eb megrendezéséből. Az anyag szerint a turizmusból származó bevételük a rendezést követő években 179-357 millió euróval emelkedhet. A megnövekedő idegenforgalom pedig 14 ezer új munkahelyet teremtett.
A 2008-as labdarúgó Eb-nek felerészt otthont adó Svájcban jelenleg is gőzerővel folynak a beruházások. A svájciak az osztrákokkal vágtak bele közösen a rendezésbe. A Rütter + Partner csoport hatástanulmányából kiderül, hogy Svájc 443 millió svájci frankot (71,8 milliárd forint) költ csak a stadionokra, a kiegészítő létesítményekkel, irodákkal, konferenciatermekkel, kapcsolódó infrastruktúrával együtt azonban ez az összeg 1,26 milliárd frankra (205,7 milliárd forintra) tehető. A tanulmány szerint a négy stadion Svájcnak 680 millió frankos forgalmat generálhat, miközben 3900 teljes állású munkahelyet is teremt. Svájcban is sok múlik a turizmuson: az esemény alatt a látogatók száma elérheti a 1,03 milliót, de legrosszabb esetben is 0,83 millióval kalkulálnak, miközben a vendégéjszakák száma 690 és 860 ezer körül alakulhat. A Rütter + Partner számításai szerint a játékok ideje alatt a turisták 165-206 millió frankot (26,7- 33,4 milliárd forint) költenek majd el az országban.
Magyarország az önálló, 2008-as pályázat elkészítésekor 500 milliárd forintos infrastrukturális fejlesztéssel, köztük autópálya- és stadionépítéssel számolt. Ezúttal a költségek a közös rendezésnek köszönhetően jócskán csökkenhetnek. Bár amiatt, hogy egyetlen magyar stadion sem felel meg az UEFA előírásainak, nincs könnyű helyzetben az ország, hiszen így a négy stadion elkészítésére is közel akkor összeget kell fordítani, mint amit a portugálok tíz arénára költöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.