A vállalati tevékenységek egyre nagyobb részének kiszervezése nem érinti az összesített foglalkoztatást, az ágazatok és szakmák között azonban jelentős átcsoportosítást kényszerít ki - állapította meg az Európai Bizottság által a témában szervezett brüsszeli konferencia. A meghívott előadók egyetértettek abban, hogy a jelenségnek kedvező és kedvezőtlen velejárói egyaránt vannak.
Az előbbiek sorában utaltak arra, hogy a termelési input kihelyezésével az exportorientált - tipikusan multinacionális - cégek jelentős hatékonyságjavulást tudnak elérni, a folyamat részeként a kiszervezés célországában gyakorta számottevően növelik eladásaikat. A termelés - legalább részleges - áthelyezésével a hanyatló iparágakban tevékenykedő vállalatok is javítani tudják pozíciókat, mert lehetőség nyílik számukra a nagyobb értékteremtéssel járó munkafolyamatok fenntartására. A termelésnek - például az EU új tagállamaiba való - áthelyezését többnyire technológiatranszfer is kíséri, amely a célországokban általános életszínvonal-javító és piacbővítő hatással jár.
A kedvezőtlen hatások nyomán csökken a kereslet az alacsony képzettségű munkaerő iránt, egész régiók és ágazatok kerülnek súlyos helyzetbe, növekszik az egyenlőtlenség. Az áthelyezés folyamata ráadásul csak a kezdetén van, az üteme a kínai és az indiai gazdaság felfutásával gyorsulni fog. A kiszervezésben mindazonáltal már most is jelentős hányaddal szerepel a foglalkoztatás döntő részét adó szolgáltatási szektor. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.