BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gondok a görög gazdaságban

Alaptalanok a görög kormánynak a 2005-2007 közötti időszakra vonatkozó, 4 százalék feletti növekedési prognózisai - hangoztatja nemrég közzétett országjelentésében az OECD. A Dow Jones szemleírója szerint akár a növekedés erőteljes lassulása is bekövetkezhet, mert az ország kormányai máig nem számolták fel a gazdaságban meglévő súlyos szerkezeti aránytalanságokat.

A tavalyi 4,2 és a tavalyelőtti 4,7 százalékos látványos növekedésnek egyértelműen a kormány túlköltekezése miatti látszatkonjunktúra volt az oka. Mint elemzők rámutatnak, a tényleges számok alapján Athén az utóbbi 8 pénzügyi év mindegyikében áthágta a 3 százalékos deficit/GDP plafont, így a "kreatív" makrogazdasági számlavezetés nélkül máig nem tartozhatna az euróövezethez. Tavaly, az olimpia évében a "semmi sem drága, csak készüljön el" szerinti gazdálkodási elv miatt a költségvetési hiány a bruttó hazai termék 6 százalékára, azaz a maastrichti plafon kétszeresére rúgott.

A kormány 4 százalékos növekedési prognózisával szemben elemzők korábban 3 százalékos expanziót jósoltak az idei és a következő évre, ez utóbbi azonban még mindig több mint kétszerese lenne az euróövezet számára jósolt 1,4 százaléknak. Utóbb azonban kiderült, hogy a görög gazdaságot mostantól nemcsak az olimpiai beruházások megszűnte miatti elvonási tünetek sújtják, hanem további, bénító hatású szerkezeti aránytalanságokat is kezelni kell. Elemzők ez utóbbiak között említik a hatalmasra duzzasztott állami nyugellátást, a kis hatékonyságú egészségügyi rendszert és a túlméretezett közületi szektort. A kormánynak most arra kell ügyelnie, miként lehet az adott területeket úgy karcsúsítani, hogy a növekedés az elkerülhetetlen fiskális megszorítások ellenére is elfogadható szinten maradjon.

A görög gazdaság további gyengéje az, hogy a növekedést főleg az élénk fogyasztói kereslet serkenti, s ezt erősen visszavetheti, ha a kormány a deficit csökkentésének részeként adót is emel. Márpedig egyensúlyjavító intézkedések elkerülhetetlenek, mert a hiányt a tavalyi év azonos időszakához képest csak 11 százalékkal sikerült csökkenteni. Az egyik bevételnövelő intézkedésként várhatóan a fűtőolaj jövedéki adóját közelítik a gázolajéhoz, s ezzel mellesleg az olajszőkítést is vissza akarják szorítani. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.