Az egységes és konzisztens hulladékgazdálkodási stratégia mellett szállt síkra a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK) és a Osztrák Gazdasági Kamara (WKÖ) Brüsszelben. A két országos kamarai szervezet azért tekinti szükségesnek az összehangolást, mert az európai tagállamok igen eltérően kezelik a hulladék megelőzésének és újrahasznosításának kérdését. A vállalatokra vonatkozó szabályok tisztázatlanok, ezért jelentősen megnőtt a szerződésszegések száma. Ennek ellensúlyozására dolgozta ki és mutatta be a DIHK és a WKÖ közösen az alapvető szempontokat tartalmazó vitaanyagát.
A legfontosabb követelmény a hulladékokra vonatkozó európai jogi szabályozás leegyszerűsítése. Ennek érdekében felszólítják az Európai Bizottságot, hogy ellenőrizze a tagállamokban az előírások gyakorlati alkalmazását. Ezenkívül célszerűnek tartják a hulladék fogalmának európai szintű újraszabályozását, mivel az eddigi meghatározás gyakorta jogbizonytalanságot szül és bírói döntéseket igényel. A legfontosabb kérdés ebben a körben, hogy az épületeket és ipari célú építményeket a jelenlegi meghatározás szerint szintén hulladéknak kell tekinteni.
Az alapvető tennivalókat összefoglaló vitaanyagban kiemelt szerepet kap a hulladékgazdálkodás magánosítása is, amelyet mindkét kamara sürgető ügynek tekint. Ennek érdekében első lépésként a háztartásihoz hasonló összetételű ipari és gazdasági hulladék hasznosításának és megsemmisítésének teljes körű magánosítását javasolják. Elképzeléseik szerint ennek megvalósulását követően, második lépésként kerülhetne magánkézbe a háztartási hulladékok kezelése.
A német és osztrák országos kamara szintén elégedetlen a hulladékokra vonatkozó keretirányelvvel, amelyet az Európai Bizottság 2005 végén nyújtott be. „A bizottság a javaslatokkal ugyan a megfelelő irányba tesz meg egy lépést” – vélte Armin Rockholz, a Német Országos Kamarai Szövetség anyag-viszszaforgatási főelőadója, aki szerint az Európai Bizottság változatlanul dolgozik az európai uniós joganyag leegyszerűsítésén az alapvető jogi előírások átdolgozásával, újrafogalmazásával, illetve megszüntetésével annak érdekében, hogy fokozza az Európai Unió gazdasági versenyképességét és dinamikáját a világpiacon. „Az európai hulladékstratégiának azonban a piacgazdaság szélesebb körű érvényesülését, a bürokrácia csökkentését és nagyobb gazdasági növekedést kell lehetővé tennie.” A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége nem csupán Brüsszeltől, hanem a tagállamoktól is élénkebb szerepvállalást követel. „A jelenlegi rendelkezések jobb alkalmazása és az egységes joggyakorlat égetően szükséges a jelenlegi versenytorzító hatások felszámolására” – hangsúlyozta Armin Rockholz. CS
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.