BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forintgyengülés megdobta az árakat

Az ipar belföldi értékesítési árai 2006. júliusban az előző hónaphoz képest 1,1%-kal, a 2005. júliusival összehasonlítva 8,7%-kal emelkedtek. Az exportértékesítés havi termelői árai az előző hónaphoz viszonyítva 1,3%-kal nőttek, az egy évvel korábbiaknál 10,1%-kal voltak magasabbak. Az ipar belföldi értékesítési árainak havi növekedési üteme júliusban kissé magasabb volt a júniusi értéknél (0,8%).

A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 1,4%-kal nőttek. A júniushoz viszonyított legnagyobb mértékű áremelkedés továbbra is a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleárisfűtőanyag-gyártás ágazatban volt megfigyelhető (5,4%), ami a kőolajszármazékok világpiaci áraiban bekövetkező folyamatos növekedésre vezethető vissza.

A vegyi anyagok, termékek gyártásában – főként a műanyag-alapanyagok (etilén, polisztirol) áremelkedésének hatására – 2,1%-kal nőttek az árak. Az élelmiszereknél, a bőrtermék, lábbeli gyártása ágazatban, illetve a fémfeldolgozási termékeknél egyaránt 1,3%-os árszínvonal-növekedés volt megfigyelhető. A legkisebb árnövekedés a textilgyártás, illetve a villamos gép, műszer gyártása (0,2–0,2%) ágazatokban jelentkezett. Nem változtak az árak a járműgyártás ágazatban.

A belföldi értékesítés közel 26%-át képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai a májusival és a júniusival megegyező minimális mértékben, 0,1%-kal emelkedtek. 12 havi összehasonlításban a vegyipari ágazatokban jelentősen nőttek az árak (19,4%), a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás ágazatban bekövetkezett 29,4%-os, a vegyi anyagok, termékek gyártásában jelentkező 16%-os, valamint a gumi-, műanyag termékek gyártásában mért 6,5%-os áremelkedés következtében.

A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 12,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A legkisebb árnövekedést az élelmiszer-ipari termékek (2%) és az egyéb nemfém ásványi termékek gyártása (2,3%) ágazatokban regisztráltuk. A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 7,6%-os áremelkedést tapasztaltunk. A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak havi áralakulása a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban figyelemre méltó: az áprilisi és a májusi stagnálás után, a júniusi 0,5%-os mértéket meghaladóan júliusban sokkal erőteljesebben, 1,2%-kal növekedtek az árak.

Az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatok árai 1,1%-kal nőttek, a beruházási javak árszínvonala a júniusinál kisebb mértékben, 0,2%-kal emelkedett. 2006. júliusban az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban növekedtek a legnagyobb mértékben az árak (12,2%). A beruházási javaknál 3,9%, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 0,5%-os emelkedés volt megfigyelhető.

A forintban mért exportértékesítési árak júliusban az előző hónaphoz képest 1,3%-kal, 12 hónap alatt 10,1%-kal emelkedtek, elsősorban a forintárfolyam változásának következtében. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz képest 2,1%-kal, a dollárhoz viszonyítva 1,8%-kal gyengült. A forint 2005. júliushoz hasonlítva az euróhoz képest 12,6%-kal, a dollárhoz képest 7%-kal értékelődött le. A belföldi és exportár változás eredőjeként 2006. júliusban az ipari termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva 1,2%-kal, 2005. júliushoz képest 9,5%-kal nőttek. (KSH)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.