Ezzel együtt még egy esetleges fővárosi fellángolás sem tudja semlegesíteni a vidékre jellemző dekonjunktúrát. Nagyrégiós szinten csupán Közép-Dunántúl tud növekedést felmutatni (a Fejér megyei megugrásnak köszönhetően), másutt a kiadott építési és használatbavételi engedélyek száma egyaránt stabilan csökken.
Érdekesség, hogy az idén megtorpant a lakásméret zsugorodásának folyamata. Ez összefügghet azzal, hogy megállt a továbbértékesítésre épített otthonok térnyerése, és a házilagos kivitelezésű, saját használatra építettek aránya szinten maradt.
Az építési engedélyek számának alakulásából arra lehet következtetni, hogy az előző két évvel ellentétben az idén az átadott otthonok száma már nem éri el a lakásállomány megújulási küszöbének tekinthető 40 ezret. Ugyanakkor vannak jelek, amelyek az ágazaton belüli feszültségek enyhüléséről árulkodnak. Az AL Holding lakásépítő cég felmérése szerint a budapesti lakástartalék csökkenésnek indult: az azonnal költözhető lakásállomány 11 százalékos zsugorodása a túlkínálat esését jelzi. Amenynyiben ez a mérséklődés tartható, úgy a készletek a vártnál hamarabb is a beruházók által még elviselhető szintre kerülhetnek. Ám a piaci szereplők körében ez még nem hatott ki a hangulatra. A GKI–AL Holding fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke júliusban –17,6 pont volt (+100-tól –100-ig terjedő skálán). Az index az ingatlanpiaci kilátások enyhe rosszabbodását jelzi. Ezen belül a lakáspiacon ugyan nem romlott a helyzet, de a fejlesztők és a forgalmazók így is ezen a piacterületen a legpesszimistábbak, és a túlkínálat fennmaradására számítanak. MI
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.