BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

További romlás a várakozásokban

Júliusban tovább romlottak a gazdasági szereplők várakozásai, de a visszaesés ezúttal már nem volt olyan drámai, mint egy hónappal korábban – derül ki a GKI legfrissebb felméréséből. Ezúttal jóval szegmentáltabban reagáltak a vállalatok a kiigazítás híreire, hiszen az üzleti bizalmat tükröző részindex kizárólag a belföldi keresletre érzékeny kereskedelem növekvő borúlátása következtében esett. Eközben az ipari várakozások júliusban még valamelyest javultak is. Igaz, az ipari bizalmi index emelkedése egyetlen tényezőnek, a jelentősen lecsökkent saját termelésű készleteknek köszönhető, ez pedig a tapasztalatok szerint inkább csak nagyon rövid távra jelzi előre a konjunkturális helyzetet.

A fogyasztói bizalom 1996 óta nem esett akkorát, mint júniusban (és szintén tíz éve nem volt ilyen mélyen), így akár már jó jelnek is tekinthető, hogy a júliusi felmérésnél viszonylag mérsékelt visszaesést tapasztalt a GKI. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a választások után amúgy is korrigálni szokott a megelőző hónapokban javuló lakossági részindex, ám ezúttal korábban és jóval intenzívebben jött a beszakadás, így egyértelműnek tűnik a kormányzati színvallás és a kiigazítás hatása a hangulatra. A bizalmi index négy összetevőjéből három az előző hónaphoz képest tovább romlott, legjelentősebb mértékben a háztartások pénzügyi helyzetére vonatkozó 12 havi várakozás.

A lakossági és gazdasági várakozásokat összesítő GKI–Wallis-konjunktúraindex 2,3 pontos esés után –16,8 ponton áll. Érdekesség, hogy az üzleti szféra optimizmusa az elmúlt kéthavi romlást figyelembe véve is olyan nagyot javult az utóbbi egy évben, hogy a teljes konjunktúramutatót is magasabban tartja a tavaly júliusi szintnél. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.