BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan lehet kitörni az ördögi körből?

A konvergenciaprogram várható hatásairól, illetve kritikájáról szólt leginkább a 44. közgazdász-vándorgyűlés. A háromnapos nyíregyházi rendezvényen kiderült, a kutatóintézetek a kormányzatnál optimistábbak a kiigazítási csomag gazdasági hatásait illetően.

A növekedés magasabb, az infláció alacsonyabb lehet a Pénzügyminisztérium előrejelzésénél, a költségvetési hiány csökkentése pedig a kijelölt tempóban reálisnak tűnik – állították a négy nagy kutatóintézet (Kopint-Datorg, GKI, Pénzügykutató, Ecostat) munkatársai. Teljes bizonytalanság övezi ugyanakkor azt, hogy a magánszektor szereplői miként reagálnak a kiigazításra, így a lakossági fogyasztással, a beruházások jövő évi növekedési ütemével kapcsolatban is nagy bizonytalanságról számoltak be a szakértők. Jakab M. Zoltán, a jegybank vezető szakértője szerint a múltbeli tapasztalatok alapján elképzelhető, hogy az áfaemeléssel együtt több drágítást is előre hoznak a gazdaság szereplői, így a tavasszal tetőző infláció utána már folyamatosan csökkenhet.

Karsai Gábor, a GKI vezérigazgató-helyettese szerint 2011-ben csak akkor lehet euró, ha a kormány szavazatokat kíván szerezni az euróbevezetéshez szükséges kritériumok teljesítésével. Ám ha inkább a szokásos forgatókönyv szerint a választások előtti élénkítés történik, akkor csak 2013 lehet reális időpont.

A konvergenciaprogram körüli kritikák három fő téma köré csoportosultak. Jakab M. Zoltán szerint politikai oldalról megvalósíthatósági kockázatok merülnek fel, hiszen kérdés, hogy a kormányzat képes-e kitartani olyan népszerűtlen hosszú távú intézkedések mellett, mint a bér-, illetve egyéb kiadásbefagyasztás. Petschnig Mária Zita a kiigazítás szerkezetét bírálta, a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa szerint a bevételnövekedésre koncentráló csomag hatására „a lehető legrosszabb pálya alakul”. Hozzá hasonlóan Palócz Éva, a Kopint-Datorg tudományos vezérigazgató-helyettese is a szerkezeti problémákra hívta fel a figyelmet, illetve arra, hogy hoszszú távon a gyors gazdasági növekedés (amely a kiigazítás tartós sikerének záloga) csak a béreket terhelő adók csökkentésével valósulhat meg.

Ezt fejtette ki előadásában Barabás Gyula, az MNB igazgatóhelyettese, aki a választások után megjelent legátfogóbb elemzés, a CEMI-tanulmány egyik készítője volt. A szakértő megállapította, hogy az abban felvázolt ördögi körből (a magas költségvetési hiány, magas adóterhelés, alacsony foglalkoztatottság egymást újrageneráló hatásából) a magyar gazdaság nem tud kitörni a régi receptek szerint összeállított kiigazítási program segítségével. Barabás az aktivitás növelésének és az állami kiadáscsökkentésnek jegyében a közszférában dolgozók jelentősebb mértékű, 90-100 ezer fős csökkentését, nyugdíjkorhatár-emelést és átfogó adóreformot javasolt. Utóbbi kapcsán elmondta: Magyarországon jelenleg a tízmillió ember utáni közfeladatokat az állam javarészt egy mindössze 1,6 millió fős réteg adó- és járulékbevételeiből finanszírozza.

A konferencián a gazdaságpolitika képviselői nem festettek szép kilátásokat a foglalkoztatottságról. Scharle Ágota, a PM főosztályvezető-helyettese az állami beavatkozás hatékonyságával kapcsolatban elismerte: hiányzik a hatásvizsgálatok készítéséhez szükséges tudás, a visszacsatolás és a rugalmasság is. Herczog László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára előadásában kifejtette, hogy a jelenlegi viszonyok között a foglalkoztatásban radikális, gyors növekedésre nincs lehetőség, erre az államnak kevés hatása van.

A harmadik bírálati elem a reformok előkészítetlensége kapcsán felmerülő bizonytalanság volt. Erről ugyanakkor nem bontakozott ki nagyobb vita, mivel a kormány pénteken megjelent konvergenciaprogramjában a várakozásoknál jóval több konkrétum szerepelt, ez az elemzőket is új helyzet elé állította. Váratlanul napirendre került például a nyugdíjrendszer átalakítása, holott azt csak decemberre várták. Ezt a fejleményt Draskovics Tibor, az államreform-bizottság elnöke a saját érdemének nevezte (VG, 2006. szeptember 4.).




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.