BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben a fizetésemelések

A munkaadók többsége ősszel kezd hozzá a 2007-es bérfejlesztés tervezéséhez, ám a megszorító csomag hatására kérdéses, milyen mértékűek lesznek a fizetésemelések. A konvergenciaprogram szerint a jövő évben átmenetileg gyorsul az infláció, sőt 2007 első felében hét százalék fölé kúszik, az éves átlagos drágulási ütem 6–6,5 százalék között várható. A fizetésemeléseket nem tudjuk a dolgozók megélhetési költségeinek növekedéséhez igazítani, csakis a piaci pozíciónk alapján tehetjük meg – fogalmazott a Világgazdaságnak Krippl Zoltán. Az Elcoteq Magyarország Kft. jogi és kommunikációs igazgatója elismerte: a cég bérfejlesztési terveit komolyan befolyásolják a többletkiadások. Hozzátette: három hét múlva kezdődnek az Elcoteqnél a bértárgyalások a szakszervezettel, amelynek a hangulatán és az eredményén is látszanak majd a gazdasági körülmények.
Wimmer István, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) főtitkára szintén úgy véli, nem várható el a vállalatoktól, hogy bérfejlesztéssel kompenzálják a megszorító csomag hatásait. A versenyképesség érdekében nem befolyásolhatja őket a szociális érzékenység, az emelkedő adó- és járulékterheket érvényesíteni kell a termékek, szolgáltatások árában, a költségeket optimalizálniuk kell, s ez a béreket is érinti.
Erre az évre egyébként a Hay Group 5,5-5,7, a Mercer Tanácsadók hatszázalékos béremelkedést jelzett a versenyszférában. Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pedig a reálkeresetek 3,5 százalékos növekedése érdekében a bruttó keresetek átlagosan négy-öt százalékos emelését ajánlotta a versenyszféra munkaadóinak. (A GKI Gazdaságkutató prognózisa alapján az idén a megszorítások ellenére átlagosan 2,5 százalékkal nőhetnek a reálkeresetek, a nettó bérek azonban éves átlagban csökkennek az első fél évhez képest.) Az OÉT-ajánlásnak megfelelően emelte a dolgozók javadalmazását a Huntraco Zrt. is, ám a megszorító csomag hatására már most meg kellett válniuk húsz dolgozótól. Kasza Lajos HR-igazgató szerint a Gyurcsány-csomag hatását nemcsak hogy képtelenek a munkaadók fizetésemeléssel kompenzálni, de örülhet a kormány, a vállalkozások, valamint a dolgozók is, ha nem következik be egy komoly elbocsátási hullám. Kasza Lajos jelezte: kíváncsi lesz a 2007-re vonatkozó OÉT-ajánlásra, mivel a szociális partnerek felelőssége is, hogy reálisan mérjék fel a helyzetet, és ne terheljék tovább a munkaadókat. Az MGYOSZ főtitkára megerősítette: valóban eljött az idő, hogy az OÉT felülvizsgálja a három évre kötött minimálbér-megállapodást, s a gazdasági feltételeknek megfelelően módosítsa azt. Tavaly novemberben ugyanis a szociális partnerek az akkori gazdasági mutatók – várható infláció, a foglalkoztatás bővülése – alapján 2008-ig határozták meg a legkisebb kereset öszszegét és a garantált bérminimum-emelés arányát. Mivel az akkor prognosztizált gazdasági növekedés nem valósult meg, a munkaadói oldal csökkenteni szeretné a minimálbér 2007-től tervezett 65 500 forintos összegét. Wimmer jelezte: a bruttó keresetekre vonatkozó ajánlás mértékéről nem hiszi, hogy a jövő évi elérheti az ideit.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.