BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Otóberre 6% feletti magyarországi inflációt várnak Londonban

Csaknem egyöntetűen 6 százalék feletti, viszonylag szűk sávban mozgó előrejelzéseket adtak az októberi tizenkét havi inflációra az MTI által hétfőn kérdezett londoni feltörekvő piaci elemzők, az év végére szóló éves visszatekintésű inflációs jóslatok azonban az elemzők által is hangsúlyozott komoly bizonytalanságok miatt igen széles, csaknem két százalékpontos sávban szóródtak, de zömmel 7 százalék felettiek.

Az MTI körkérdésébe bevont tizenegy nagy londoni befektetési ház térségi elemzői közül tíz szerint átlépte a 6 százalékos küszöböt az októberi fogyasztói infláció az előző havi 5,9 százalék után; az előrejelzési sáv 5,9-6,6 százalék közötti, 6,28 százalékos átlaggal.

A legderűlátóbb a Goldman Sachs 5,9 százalékos, illetve a JP Morgan és a Merrill Lynch egyaránt 6,1 százalékos előrejelzéssel; a sáv felső szélén, 6,6 százalékkal az HSBC áll. Juliet Sampson, az HSBC európai feltörekvő piaci elemzője azonban hétfőn azt mondta az MTI-nek, hogy ezt a jóslatot jelentős bizonytalanság és - elsősorban a csökkenő olajárak miatt - lefelé mutató kockázat terheli.

A magyar inflációs előrejelzéseket - főleg a hosszabb távúakat - terhelő erős bizonytalanságokat Jeff Gable, a Barclays Capital befektetési csoport londoni európai feltörekvő piaci stratégája is kiemelte. Gable ennek illusztrálására azt mondta: a szeptemberi inflációs adatban "igen szokatlan jelenség" érvényesült, mivel az áfa-emelés "több mint 100 százalékban szűrődött át" a fogyasztói árszintbe.

A központi ár- és adóintézkedések gyors átszűrődését a londoni házak elemzői már a szeptemberi, a londoni konszenzust 1 teljes százalékponttal meghaladó éves infláció közzététele után kiemelték. A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni befektetési részlege - azt írta "Egy nagy ugrás" címmel kiadott akkori kommentárjában, hogy a szeptemberi nagy megugrásból következtethetően a vállalatok azonnali árkiigazítást hajtottak végre a költségvetési intézkedések nyomán.

A Goldman Sachs londoni befektetési részlege által a szeptemberi infláció ismertetése után kiadott múlt havi kommentár is azt emelte ki, hogy a szabályozott árak és az adók emelése a jelek szerint sokkal gyorsabban elért fogyasztói szintre, mint ahogy azt a ház várta.

A Barclays Capital hétfői előrejelzése szerint ugyanakkor a forint erősödése és az olajár csökkenése miatt a ház azt várja, hogy az MNB az ebben a hónapban esedékes inflációs jelentésében visszaveszi középtávú inflációs előrejelzését. A Barclays Capital azonban - összhangban az többi londoni házzal - továbbra is 8 százalék körül várja az infláció tetőzését 2007 első negyedében.

A hétfőn kérdezett tizenegy londoni befektetési ház közül kilenc adott idei év végi tizenkét havi inflációs előrejelzést; öten 7 százalék feletti éves ütemet jósoltak decemberre, de akadt 6 százalék alatti várakozás is. Az előrejelzési sáv 5,9-7,7 százalék közötti, 6,84 százalékos átlaggal. (MTI Eco)

A felmérésbe bevont londoni házak előrejelzései (az első számsor az októberi tizenkét havi, a második a decemberi tizenkét havi inflációs előrejelzés)

UBS: 6,4; 6,9

Deutsche Bank: 6,4; 7,1

BNP Paribas: 6,5; 7,2

Barclays Capital: 6,2; 7,7

HSBC: 6,6; 7,1

Bank of America: 6,5; -

JP Morgan: 6,1; 6,5

Merrill Lynch: 6,1; 6,0

Crédit Suisse: 6,2; 5,9

Dresdner Kleinwort: 6,2; 7,2

Goldman Sachs: 5,9; -

Deutsche Bank: 6,4; 7,1

BNP Paribas: 6,5; 7,2

Barclays Capital: 6,2; 7,7

HSBC: 6,6; 7,1

Bank of America: 6,5; -

JP Morgan: 6,1; 6,5

Merrill Lynch: 6,1; 6,0

Crédit Suisse: 6,2; 5,9

Dresdner Kleinwort: 6,2; 7,2

Goldman Sachs: 5,9; -

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.