BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ütemet vesztett Magyarország

A magyar gazdaság versenyképességének korábbi évekre jellemző javulása megtorpant 2005 negyedik negyedévében, azóta pedig stagnálás figyelhető meg – ez olvasható ki az első ízben publikált magyar versenyképességi index (VEX) idősorából. Hazánk teljesítményét régiós összehasonlításba elhelyezve jól látszik, hogy ütemet vesztettünk, hiszen a szlovákoknak, cseheknek, lengyeleknek és szlovénoknak ez idő alatt sikerült tovább javítaniuk versenyképességükön. Ez azt eredményezte, hogy Magyarország letért a vizsgált időszak elejétől, 2001-től befutott pályáról: korábban a versenyképességünk változása hasonló dinamikát írt le Szlovákiával és Csehországgal, felülmúlva a másik két állam versenyképesség-javulásának ütemét.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Microsoft Magyarország Kft. által közösen készített mutató stagnálása két tényezőre vezethető vissza – ismertette Vértes András, a GKI elnöke. A GDP-bővülést, a beruházások, a kivitel és a foglalkoztatottság alakulását magába sűrítő makrogazdasági teljesítmény és a munkatermelékenység növekedése egyaránt lassult, ezt pedig nem tudta ellensúlyozni az index harmadik összetevőjének, a relatív költség-versenyképességnek a kedvezőbbé válása. Sokatmondó, hogy a szlovákok és a csehek erőteljes gazdasági növekedést produkáltak akkor, amikor számottevő – hüvelykujjszabályként az exportra kedvezőtlenül ható – reálfelértékelődésen mentek keresztül.

A vállalkozások által „lakott” magyarországi gazdasági tér minőségét leképezni hivatott üzleti környezeti index (ÜX) esetében is kedvezőtlen fejleményekről számoltak be a szakemberek. A részben a cégvezetők helyzetértékeléséből, részben pedig objektív elemekből összegyúrt mutató jelentősen, többévnyi minimumára esett az idei második negyedévben. Ez a számok nyelvén azt jelenti: a 2001–2005 közötti időszakban mért pontok átlagát 50-nek véve, április–június között 28 pont adódott. Azóta minimális emelkedést mértek a szakértők a harmadik negyedévben, amelyet úgy interpretált Vértes, hogy a gazdálkodók már túl vannak a megszorító csomag bejelentésével összefüggő első ijedtségen. Figyelmeztető jel, hogy viszonylag magas fokúnak értékelik a vállalkozások az állami magatartás kiszámíthatatlanságát, és elég bizonytalannak látják az üzleti környezetet. BR

A VEX index

Fontos tudni, hogy a VEX index abban az értelemben korlátozott magyarázó erővel bír, hogy nem fejezi ki az abszolút szinteket, vagyis azt, hogy az említett gazdaságok közül melyik a legversenyképesebb, és melyik a legkevésbé az.

Ezzel szemben azt mutatja, a 2000. évi állapothoz képest hogyan változott/változik az adott állam versenyképessége.

Ezzel szemben azt mutatja, a 2000. évi állapothoz képest hogyan változott/változik az adott állam versenyképessége.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.