Ahhoz, hogy valódi verseny-, illetve áralkuhelyzet alakuljon ki az energiapiacokon, az energiatermelés, -kereskedelem és -szállítás teljes tulajdonosi szétválasztására van szükség – fejtette ki lapunknak Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Az eddig megvalósított formai szétválasztás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a fenti tevékenységeket el is kell adni az eredeti tulajdonostól teljesen független vevőnek – véli a szakember.
Számítani kell persze az érintett nagy európai vállalatok – E.On, RWE, EdF, GdF és a brit cégek – ellenállására. Az sem biztos, hogy a szakma e nagyjainak kormányai bevállalják vállalataik meggyengítését, s rajtuk keresztül saját alkupozícióik megkurtítását. Holott az uniós politika éppen az, hogy ne az egyes országok feladata és felelőssége, hanem az egységesülő európai piac létrejöttével egy uniós szintű testületé legyen az EU-n kívüli partnerekkel való tárgyalás.
Éppen az alkupozíciók országosról uniós szintűre való átterelése miatt csak hosszabb távú cél lehet a teljesen egységes energiapiac kialakítása. A központosítás először regionális szinten jelentkezhet, itt éppen a Magyarország által a múlt év eleji gázellátási zavar kapcsán kezdeményezett együttműködés lehet a trójai faló – mutatott rá Hegedűs Miklós. Miközben ugyanis a nagy országok nehezen mondanak le a szuverenitásukról, a kicsik, így Magyarország számára éppen a regionális szabályozás ígér pozíciójavulást. Egyébként már 30-40 éve Nagy-Britannia, Német- és Franciaország ellenállása akadályozza meg az egységes európai piac létrejöttét.
A bizottsági tervezet által szorgalmazott átláthatóság javítása Magyarországon elsősorban az MVM-et érintheti. E társaságnál továbbra is egy kézben van az országos nagyfeszültségű hálózat, az összes határkeresztező kapacitás, a paksi atomerőmű, amely a legnagyobb hazai áramtermelő, a hosszú távú áramvásárlási megállapodások (HTM) és más érdekeltségek is. Nem véletlenül vizsgálódik az EU: ilyen felállásban például nem zárható ki, hogy valamely tevékenység mögött állami támogatás van, s az sem mutatható ki, hogy mely tevékenységnél keletkezik a társaság nyeresége, annak nagysága nem indokolatlan-e. A HTM-eket mások által is hozzáférhetővé kell tenni, a szerződésekben pedig nem lehet olyan burkolt kritérium, amely rejtett állami támogatásra ad módot. „Az egy akol, egy pásztor megoldás nem tartható fenn” – szögezte le az igazgató. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.