Az idén januárban a GKI-Wallis konjunktúra-index értéke -19,8 pont volt, míg egy hónappal korábban -21 pontot tett ki - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. által készített felmérésből. Csekély, hibahatáron belüli javulással kezdte az évet a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke, és ezzel folytatódott a tavaly augusztus óta megfigyelhető, némi hullámzás melletti stagnálás.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint az üzleti várakozások decemberhez képest kissé javultak, a fogyasztóiak pedig a nyári nagy zuhanás óta már csak kissé romlanak tovább. Januárban az üzleti bizalmi index értéke -7,9 pont volt, míg egy hónappal korábban -9,7 pontot tett ki. A fogyasztói bizalmi index a decemberi mínusz 52,9 pontról, mínusz 53,5 pontra csökkent.
Januárban az üzleti szférán belül az ipari és építőipari bizalmi index értéke emelkedett, a kereskedelmi viszont csökkent. Az iparban az elmúlt és a következő időszaki termelés megítélése egyaránt javult. A GKI közleménye szerint rendelésállományukat is nagyobbnak látták a válaszadók, exportrendelés-állományukat azonban kisebbnek, készleteiket pedig nagyobbnak érezték, mint az előző hónapban. A felmérés szerint a tervezett áremelések mértéke csökkent januárban, az áremelők köre azonban bővült. A foglalkoztatási szándék javult, a létszámbővítést tervezők aránya meghaladta a leépítésben gondolkodókét - áll a közleményben.
Az építőipari bizalmi index 2006 második felében szinte folyamatosan romlott, 2007 januárjában azonban javult. Egyaránt kedvezőbb lett a termelési helyzet és a rendelésállomány megítélése, és e szektorban is erősödött a foglalkoztatási szándék. A felmérés szerint az áremelési tervek jóval magasabbak az egy évvel ezelőttinél. A kereskedelmi várakozások januárban minimálisan romlottak, de meglehetősen kedvezőek.
Az előző három hónapra vonatkozó eladási pozíció megítélése javult, a következő időszakra vonatkozóé romlott. A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó várakozások minden ágazatban javultak, de továbbra is a pesszimisták vannak nagy többségben. A GKI szerint a lakosság véleménye azonban ha csak kissé is, de tovább romlott. A foglalkoztatási helyzet optimistább megítélése azonban nemcsak minden ágazatra, de a lakosságra is jellemző. (MTI Eco)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.