Az EP által közzétett számok elavultak, mivel az uniós környezetvédelmi előírások teljesítése érdekében végrehajtott fejlesztések eredményeképpen a hasznosítás szintje mostanra hazánkban is 14-15 százalékra emelkedett – közölték lapunk kérdésére a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban (KVM). Ezt mutatja, hogy a lakossági szelektív gyűjtésből származó csomagolási hulladék mennyisége a 2003-as 4300-ról 2006-ra 45 000 tonnára emelkedett. A tárca szakértői szerint az EP által megfogalmazott célok is illuzórikusak. Ugyanis a keletkező települési szilárd hulladék mennyisége egyenes arányban nő vagy csökken az életszínvonallal. Tehát elképzelhető, hogy a fejlett nyugat-európai tagállamokban sikerül megállítani a képződő hulladék mennyiségének a növekedését, ám ugyanez a kelet-európaiaknál – ezen belül elsősorban Romániában és Bulgáriában – elképzelhetetlen.
A települési szilárd hulladékokra vonatkozó, 2007–2016-os időszakra szóló fejlesztési stratégiáját a KVM alig néhány hónapja készítette el. E szerint ma Magyarországon az indokolhatónál több, évente átlagosan mintegy 4,5-4,7 millió tonna ilyen hulladék keletkezik, igaz, ennek mennyisége az elmúlt fél évtizedben lényegében stagnált. A tárca szerint nem is várható nagyobb változás az elkövetkező években, ezzel szemben a hasznosítás aránya tovább növekedhet a brüsszeli támogatással megvalósuló fejlesztések, valamint a kibocsátásért felelősnek tartott iparágak hasznosítási követelményeinek szigorodása miatt. A lakosságot leginkább irritáló csomagolási hulladékok esetén a kibocsátó cégeknek 2012-re a képződő mennyiség legalább 60 százalékának a hasznosítását meg kell szervezniük ahhoz, hogy mentességet szerezzenek a környezetvédelmi termékdíj fizetése alól. Ennek érdekében az érintett ágazatokból eddig mintegy 2800 vállalat csatlakozott valamelyik hulladékkezelést koordináló közhasznú társasághoz, igaz, a teljes kibocsátás mintegy 30 százalékáért felelős vállalati kör egyelőre mindenfajta követelmény teljesítése alól sikerrel bújt ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.