BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Körömszakadtáig ragaszkodnak a magyarok a lakóhelyükhöz

Magyarországon a munkavállalók csupán 26 százalék lenne hajlandó belföldön más településre költözni, hogy másik munkahelyet, vagy munkát találjon. Az IBM Magyarország és a GKIeNET pénteken közölt reprezentatív kutatásából kiderül az is, hogy a válaszadók legnagyobb része a lakóhelyéhez való érzelmi kötődéssel magyarázza az alacsony költözési hajlandóságot.

Külföldi munkavégzésre 20 százalékuk vállalkozna, ugyanakkor közülük 40 százalék egyáltalán nem beszél idegen nyelvet. A kutatás szerint a munkaerő rugalmatlansága nehézségeket okoz a nemzetgazdaságban, állások tízezrei betöltetlenek: a megfelelő szakképzetséggel rendelkezők megtalálhatók, csak éppen lakóhelyüket nem kívánják megváltoztatni. A felmérés szerint a rugalmatlanság nem csupán földrajzi értelemben nyilvánul meg. A megkérdezettek 84 százaléka nem járna sem tanfolyamra, sem iskolába azért, hogy annak elvégzése után könnyebben találjon állást. Olyan településekre is akad példa, ahol a munkanélküliség 100 százalékos, miközben a helyi termelővállalat külföldieket kénytelen alkalmazni.

Az elemzés alapján az atipikus foglalkoztatási formák közül a távmunka sem terjedt még el. Az ötven főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok 7 százaléka ad lehetőséget távmunkára, igaz, van ahol a cég profilja nem teszi lehetővé a távolról történő munkavégzést. Az állandó munkahellyel rendelkezők 2 százaléka élhet ezzel a lehetőséggel. A kutatás arra is kitér, hogy a dolgozók harmada munkahelyét gyalog, kerékpárral, vagy robogóval közelíti meg, s közel ugyanennyien vesznek igénybe tömegközlekedési eszközöket. A tömegközlekedéssel munkába járók aránya Budapesten az országos átlag kétszerese. (MTI Eco)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.