BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: Lassuló infláció, javuló egyensúly, ősszel megáll a reálbércsökkenés

Jelentősen javul ebben az évben a külső és belső pénzügyi egyensúly, az infláció már túljutott a csúcsponton, megkezdődött a kamatcsökkentés időszaka. A reálkeresetek az év egészében 4,5 százalékkal csökkennek, de ezen belül az utolsó negyedévben már stagnálnak - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legújabb előrejelzésében.

A gazdasági növekedés üteme a tavalyihoz képest lassul, de jóval meghaladja a tervezettet. Az ipari termelés 9 százalék körüli mértékben emelkedik. Ez szinte kizárólag az exportnak köszönhető, a belföldi értékesítés stagnál. Az ipar belföldi értékesítése a beruházási és tovább-felhasználásra kerülő javak esetében kissé bővül, más árucsoportokban mérséklődik. Az építőipar teljesítménye a tavalyi csökkenés és az első negyedévi szerény növekedés után áprilisban visszaesett, az év egészében 3 százalékos bővülés várható. A kiskereskedelmi forgalom áprilisban 2,5 százalékkal, az első négy hónapban 0,4 százalékkal maradt el a tavalyitól.

Az élelmiszerek és más termékek forgalma egyaránt kisebb lett, csak a gyógyszerek és az üzemanyag forgalma emelkedett (ez utóbbiban az illegális import visszaszorulása is szerepet játszhatott). Az export 18, az import 15 százalékkal bővül, az áruforgalom hiánya az első négy hónapban a tavalyi 900 millió euróról 500 millió euróra csökkent, s az év egészében is mintegy fele lesz a 2006. évinek.

Ezzel a magyar gazdaság teljes (szolgáltatásokat is tartalmazó) külkereskedelmi mérlege egyensúlyba kerül.

A folyó fizetési mérleg hiánya a kutatók szerint - főleg a külföldi cégek jelentős profitrealizálása miatt - 4,5 milliárd euró körüli lesz. Mivel a nettó EU-támogatások az áthúzódó projektek miatt közel 1,5 milliárd eurót fognak kitenni, a külső finanszírozási igény 3 milliárd euróra, a GDP 3 százalék alá mérséklődik. Az első negyedévben ez a csökkenés (a 2006. első negyedévi 1,3 milliárdról 1 milliárd euróra) már jól érzékelhető volt.

Az infláció csak átmenetileg gyorsult, túl van a csúcsponton, s szeptembertől - a tavaly őszi nagy áremelési hullám bázisba kerülésével - erőteljesen mérséklődik.

Éves átlagban a GKI 7 százalékos fogyasztói áremelkedést vár, de ennek mértéke az év végre 4,5-5 százalékra csökken. A nominális bruttó keresetek a tervezettnél gyorsabban, 7,5 százalékkal emelkednek. Az üzleti szféra bérnövekedése 8,5 százalék körüli, vagyis az OÉT-megállapodás felső határánál is gyorsabb lesz. Az ősz során azonban az első négyhavi 10 százalékos ütemhez képest lassulás várható, mivel a fehéredés által generált béremelkedés már tavaly megkezdődött.

A költségvetési szektor bérdinamikája (a második félévben megvalósuló megközelítőleg 8 százalékos béremelés nyomán) 6 százalék körül valószínű. Bár, a bruttó és a nettó keresetek közötti, az első negyedévben mintegy 6 százalékos olló az év során jelentősen mérséklődni fog, de így is a tervezettnél némileg erőteljesebb, 4,5 százalék körüli reálbércsökkenés várható.

A reálbérek mérséklődése a tervezettnél lényegesen szerényebb lesz a közszférában, magasabb viszont az üzleti szektorban. Szeptembertől kezdve a reálbérek már nem lesznek kisebbek az egy évvel korábbi szintnél.

A munkaügyi kapcsolatok rendezettségének megkövetelése, a minimálbér duplája utáni járulékfizetés bevezetése, az ellenőrzések fokozása és az egészségügyi ellátás ténylegesen befizetett járulékhoz kötése nyomán szerény, de egyértelmű "fehéredés" indult meg a foglalkoztatásban. Júniusban megkezdődött a 2006 októberétől 8 százalékos jegybanki alapkamat csökkentése.

Nyáron szerény, ősszel - az infláció esésével párhuzamosan - jelentősebb kamatcsökkentés várható, az alapkamat az év végére 6,5 százalék körül lehet. A forint tartósan erős, éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű - áll a GKI előrejelzésében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.