Kissé csökkent júliusban, mínusz 16,3 pontot mutatott a GKI konjunktúra-indexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke (amely az üzleti és a lakossági bizalmi index súlyozott átlaga), ezen belül júniushoz képest az üzleti várakozások kissé romlottak, míg a fogyasztók kilátásai lényegében nem változtak - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Európai Unió támogatásával készített felmérésében.
Az üzleti bizalmi index júliusi értéke mínusz 5,3 pont, 1,3 ponttal elmarad a júniusi értéktől. Az ipari cégek optimizmusa a májusi hatéves csúcspont után júniusban és júliusban is csökkent, de az ágazati kilátásokat összegző bizalmi index pozitív értéke továbbra is kedvező kilátásokra utal - állítják a GKI kutatói. Az elmúlt időszak termelésének megítélése az előző havihoz képest javult, s ugyanez érvényes a következő három hónap várakozásaira is - így látják a felmérésben résztvevő vállalkozások.
Ugyanakkor a saját termelésű készletek és a teljes rendelésállomány értékelése kissé romlott. Látványosan javult viszont az export rendelésállomány megítélése, és a vizsgálat szerint az elmúlt három hónapban érezhetően javultak a magyar iparvállalatok versenypozíciói a külpiacokon, s lényegében változatlanok a hazai piacon. Az építőiparban az elmúlt három hónap termelési színvonalának megítélése ugyan nem javult, de a rendelésállományok megítélései és a foglalkoztatási szándékok is a korábbinál kedvezőbbé váltak. Az építőipari bizalmi index értéke - a májusi jelentős és a júniusi enyhébb visszaesés után - júliusban kissé növekedett. A kereskedelmi cégek kilátásait összegző bizalmi index az elmúlt hónapokban elég hullámzóan alakult. Júliusban - a júniusi javulás után - enyhe romlás lehetett elkönyvelni. A cégek értékelése szerint eladási pozíciójuk és a készleteik megítélése romlott, a megrendelésekkel kapcsolatos helyzet javult.
A szolgáltató szféra bizalmi indexe a júniusi növekedés után júliusban érezhetően csökkent. Romlott az üzletmenet megítélése, és negatívan változtak a következő három hónapra vonatkozó forgalmi tervek is, de javultak a foglalkoztatott létszámra vonatkozó várakozások. Az inflációs várakozások csak az építőiparban csökkentek, a többi ágazatban lényegében nem változtak - áll a GKI felmérésében. A fogyasztók az infláció ütemének némi csökkenésére számítanak. Az ország gazdasági helyzetének megítélése kissé tovább romlott - a fogyasztók és a vállalatok egyaránt az egy hónappal ezelőttinél kissé borúsabban látják a magyar gazdaság közeljövőjét.
A GKI fogyasztói bizalmi indexe júliusban mínusz 47,7 pont volt, lényegében megegyezik a júniusival, ugyanakkor kedvezőbb a májusban mért mínusz 51,3 pontos értéknél. Júliusban a lakosságnak a saját várható pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozásai az előző havinál kedvezőtlenebbek voltak, de derűlátóbbak lettek a munkanélküliség és a megtakarítások várható alakulására vonatkozó vélemények. A nagyobb értékű, tartós fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó várakozások az előző hónaphoz képest stagnáltak - közölte a felmérés megállapításait a GKI.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.