A miniszter – emlékeztetve másfél évvel korábbi vállalására – kijelentette: a kormányzati ciklus végéig szeretnék elérni, hogy hazánk a tavalyi 60.-ról előreugorjon a 30. helyre, ám addig még sok a teendő. Kóka úgy vélekedett, hogy azok az országok lehetnek hatékonyak, amelyek liberalizálják a gazdaságukat, felszabadítják az erőforrásokat, elektronizálják az államigazgatási tevékenységüket.
A Világbank jelentéséből kiderült: Magyarország idei roszszabb helyezésének nem az volt az oka, hogy romlott a helyzet, hanem az, hogy más országok jelentősen javítottak az üzleti környezetük feltételein, azaz versenyelőnybe kerültek hazánkkal szemben. A mostani javulás azonban az üzleti környezet számára előnyös változtatásokat tükrözi. A folyamatos reformoknak köszönhetően az „új Európa” élenjáró országai ma már sok régi uniós tagállamot megelőznek. Észtország például már Németországnál is jobb feltételeket kínál, Szlovákia fej fej mellett áll Franciaországgal, míg Magyarország Olasz- és a messze lemaradó Görögországot körözte le jócskán. A jelentésből – hazánk tekintetében – Mitra kiemelte a cégalapítás gyorsítása, egyszerűsítése terén elérteket, a tulajdonjog-nyilvántartás kapcsán pedig ugyancsak a lerövidült bejegyzést említette. S fontos pontként szólt a felszámolási eljárások kapcsán arról, hogy a jelzálogjoggal biztosított hitelezők előnyt élveznek a cégmegszüntető eljárások során a biztosítékkal nem rendelkező hitelezőkkel szemben.
Az igazgató ugyanakkor negatívumként hozta fel az adóztatás terén a rossz hatású intézkedéseket. Egy bemutatott táblázat szerint Magyarország az adót tekintve csak a 127. helyen áll a Világbank ranglistájában, s ez jól tükrözi: van még tennivaló.
Kóka János a vállalkozói környezet javítása érdekében tavaly indított Üzletre hangolva program céljaként nevesítette az adóadminisztráció és bürokrácia csökkentését, a vállalkozások jogbiztonságának növelését, a pénzügyi működési feltételek, a verseny tisztaságának, átláthatóságának javítását és a feketegazdaság, a korrupció elleni küzdelmet. Ez utóbbi kapcsán a pártfinanszírozásról szóló jogszabály módosítását tartja kiemelten fontosnak.
A jövőre nézve Kóka kijelentette: évente 100 milliárd forinttal kell csökkenteni a vállalkozások bürokratikus terheit. Kiemelte az elektronikus adóügyintézés bevezetésének fontosságát, s mint mondta, folyamatban van az elektronikus vámügyintézés kidolgozása és az elektronikus adóigazolás bevezetése, így a jövőben nullás igazolást egyetlen gombnyomással is kérhetnek a vállalkozók. Fontos pontként említette a körbetartozások csökkentését, s további jogszabályváltozásokat helyezett kilátásba ennek érdekében.
Draskovics Tibor, a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter kijelentette: az EU költségvetési ciklusának végére a felére csökkentenék azokat az adminisztrációs terheket, amelyeket az állam a vállalkozásokra és az állampolgárokra ró. 2008 végére mindazokban a közigazgatási szolgáltatásokban, ahol ezt az EU ajánlja, megvalósítják az elektronikus ügyintézést. VGyZs–TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.