BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az MFB Invest már kilenc cégből kiszállt

Az MFB Invest átalakulásának folyamata a vége felé közeledik, ennek eredményeként klasszikus befektetési banki tevékenységi kört ellátó pénzügyi vállalkozássá válik – mondta a Világgazdaságnak Tzvetkov Julián vezérigazgató. Hozzátette: a jövőben az MFB csoporton belül elsősorban ez a lányvállalat foglalkozik majd kockázatitőke-befektetéssel, vállalati portfóliókezeléssel, felvásárlással és fúziókkal. A pénzintézet befektetési stratégiája jelenleg az anyavállalatnál véglegesítésre vár.

Az MFB Invest kilenc cégből szállt ki az elmúlt egy évben, köztük háromból az elmúlt két hónapban. Az MFB Bank leányvállalata az eladott vállalkozásokba 2003 és 2006 között öszszesen mintegy 4 milliárd forintot invesztált, a bruttó hozam 1,5 milliárd forint, a kilenc vállalat eladásán elért átlagos belső megtérülési ráta (IRR) 16,35 százalék lett – mondta el Tzvetkov Julián. Az MFB Invest befektetéseivel az volt a cél, hogy tőkeinjekcióval a vállalkozások fejlesztését segítsék. Ezért a befektetésektől elvárt hozam valamivel a piaci alatt van. Ennek ellenére az eladott társaságok értékesítésén realizált hozam elérte, sőt, egyes esetekben meg is haladta a piaci értéket, jóllehet akadt olyan cég is, amelyen nem tudott nyereséget felmutatni a befektető – tette hozzá. Az exitek során a kilenc eladott vállalatba jobbára külföldi tőkebefektetők szálltak be, szakmai invesztorok, illetve olyan külföldi kockázati- és magántőkealap, amely befektetési politikája szerint fejlődésének érettebb fázisában lévő cégeket vásárol meg. Az MFB Invest egyébként a menedzsmentkivásárlásra törekszik.

Az említett 9 exit után 52 cég maradt az MFB Invest-portfólióban – közülük néhánynál már ugyancsak folyamatban van a kiszállás –, az azokba befektetett tőke összege meghaladja a 25 milliárd forintot. A portfóliót a korábbi MFB-tőkebefektetési igazgatóság cégeinek, ingatlanfejlesztő és -beruházó társaságának, a Corvinus vállalatainak befektetései, továbbá a Start garancialap állománya teszi ki.

Habár a portfólió nagyobb része ingatlancégekből áll, a befektetett tőkéből 11,2 milliárd forint ilyen társaságokban áll. Ez azonban a megörökölt portfólió, s nem tükrözi a jövőbeni befektetési politikát – szögezte le a vezérigazgató.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.