BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GMO-vita Bécs és az EU között

Nem kapott kellő támogatást a környezetvédelmi miniszterek tanácsában az a bizottsági javaslat, amellyel Brüsszel a génkezelt kukoricára vonatkozó importtilalom feloldására kívánja rákényszeríteni Ausztriát. A tanácsülés eredménytelensége következtében a döntés joga visszakerült a bizottsághoz, amely várhatóan utasítani fogja Bécset a behozatali tilalom megszüntetésére. Hazánkban az osztrákhoz hasonló moratórium van érvényben, és várhatóan ez is nemsokára az EU napirendjére kerül.

Arra számítani lehetett, hogy a tanácsülésen nem tud majd dűlőre jutni a 27 tagállami miniszter, hiszen – egy bizottsági tisztviselő megfogalmazása szerint – sem az osztrák behozatali moratórium ellenzői, sem a támogatói nincsenek „nagy többségben”. Nyugati szomszédunk 1997-ben és 1999-ben tiltotta ki piacáról a MON 810-es és a T25-ös módosított gént tartalmazó kukoricafajtákat – írja a Reuters. A mostani a harmadik alkalom 1999 óta, hogy Ausztriát megpróbálják rákényszeríteni a két vitatott termék behozatalának engedélyezésére. Brüszszel már 2004-ben álláspontja újragondolására szólította fel Bécset, de a tagállami miniszterek többsége 2005-ben és 2006-ban sem támogatta a bizottsági törekvést, mondván, hogy Ausztria eljárását indokolttá teszik az ország különleges mezőgazdasági adottságai.

A tagállami szimpátia hatására egyébként a bizottság mostanra úgy enyhítette követelését, hogy csupán a génkezelt kukorica élelmiszer-ipari és takarmányozási felhasználásának engedélyezését várja Ausztriától, míg a termesztési tilalmat továbbra is elfogadja – írja az EUobserver.

Magyarország is számíthat arra, hogy az Európai Bizottság (EB) a közeljövőben ismét megtámadja a GMO-növények köztermesztésére és forgalmazására vonatkozó, 2005 óta hatályos moratóriumot – vélik hazai szakértők. Egyes feltételezések szerint Brüsszel a jövő év elején tűzheti újra napirendre a szintén jogellenesnek tartott magyar GMO-ügyet.

Nálunk ugyanakkor ötpárti parlamenti határozat is deklarálja a tilalom további alkalmazását, miközben egyes agrártermelői csoportok – a költségek csökkentése érdekében – éppen annak sürgős feloldását szorgalmazzák. Nálunk is a MON 810 jelű, kukoricamoly-rezisztens génnel módosított kukoricafajtákról van szó, mivel az unió egyelőre kizárólag e növények köztermesztését engedélyezi. A magyar moratórium is ezek köztermesztését és forgalmazását tiltja.

Más a helyzet az EU-n kívül előállított GMO-kukoricák esetében: ezek közül Brüsszel eddig hét-nyolc behozatalát engedélyezte. A bizottság éppen a napokban járult hozzá két újabb, kukoricabogár- és növényvédőszer-rezisztens fajta importjához. A behozatali listán génmódosított szójafajták is szerepelnek. A magyar moratórium ezek forgalmazását nem tiltja, de a piaci szereplőknek jelezniük kell termékeiken, ha ilyen alapanyagokat használnak.


WTO-nyomás

Az USA, Kanada és Argentína szempontjait támogatva a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) mindent megtesz annak érdekében, hogy rákényszerítse az Európai Uniót a GMO-termények elfogadására.

A WTO álláspontja szerint például az osztrák moratórium vét a nemzetközi kereskedelmi megállapodások ellen.


A WTO álláspontja szerint például az osztrák moratórium vét a nemzetközi kereskedelmi megállapodások ellen.

-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.