Átalakítás. Lelassult a német örökösödési adó megreformálásának folyamata, mert az SPD balszárnya magasabb bevételeket akar elérni ebből az adónemből a tervezett négymilliárd eurónál, ez a nagykoalíciós megállapodás felrúgásával lenne egyenlő. Pedig a rendszer átalakítása sürgető lenne, hiszen több német milliárdos éppen azért költözött Ausztriába, hogy az ottani 15 százalékos adó hatálya alá essen a hazai 30 százalékossal szemben. Igaz, a reformot közvetlenül az alkotmánybíróság ítélete kényszeríthette ki, amely szerint helytelen az a gyakorlat, hogy kevésbé adóztatta az ingóságokat a pénznél és az ingatlanoknál.
A szövetségi kormány és a tartományok – mert nagyobb arányban ők részesednek a bevételből – korábban abban állapodtak meg, hogy a közvetlen hozzátartozók és a vállalkozások örököseinek jelentősen csökkennek a terhei. A feleségnek a tervek szerint 307 ezer eurónyi, vagyis csaknem 80 millió forintnyi vagyonig nem kellene adót fizetni, a gyermek esetében ez az összeg a tervek szerint 250 és 500 ezer euró között mozogna.
A vagyon öröklése és adóztatása más országokban is kényes ügy. Európában a francia típusú jog alapján sok helyütt alaposan megadóztatták az örökösöket, részletes vagyonleltárak készültek, és a magyar rendszerhez hasonlóan az ingóságok, valamint az ingatlanok után az értéktől és a rokonság fokától függően kellett fizetni, ha valaki hozzá akart jutni a jussához. Így járnak el Belgiumban, Francia- és Németországban, valamint Ausztriában is. Ugyanakkor sok szakértő elavultnak tekinti az öröklési adót és illetéket, egy olyan korszak maradványának, amelyben alig alakult ki a korszerű adórendszer elődje, ezért úgy vélik: meg kell szüntetni. VG
Két kivétel
Svédországban és Portugáliában már eltörölték az öröklés utáni fizetést. Magyarországon szintén nem túl jelentős – 3, 5 milliárd forintnyi – a büdzsé bevétele az örökösödési illetékből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.