BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Versenyképességi bajok

A magyar gazdaság gyenge idei teljesítményét látva egyre több elemző veti fel, hogy a fiskális megszorítások átmeneti hatásán túl a hosszú távú konvergenciafolyamat lelassulására utaló jelek is megfigyelhetők. Legutóbb a beruházások csökkenéséről szóló KSH-adat borzolta a kedélyeket; ennek kapcsán felmerül a kérdés, megcsappant-e a gazdaság tőkevonzó képessége, és ha igen, mit tehet ez ellen a gazdaságpolitika. Erről kérdeztünk a témában járatos szakértőket.

Viszt Erzsébet, A GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője, a versenyképességi kerekasztal témavezetője: A hazai gazdaság versenyképességi problémákkal küzd, ennek tünete többek között a beruházások alacsony szintje és a lassuló növekedés. A legnagyobb gond a gazdaság dualitása, vagyis, hogy a nagy nemzetközi vállalatok nem integrálódtak megfelelően a hazai gazdaságba; miközben a nagyok ki tudják használni a nemzetközi piacok nyújtotta előnyöket, a kisvállalati körben sok a cégmegszűnés és kevés számukra a kitörési lehetőség. További gond, hogy miközben a szomszédos országok kormányai lépéseket tettek az adóterhek csökkentésére és az üzleti környezet javítására, itthon nem sok minden történt ez ügyben. Az oktatási rendszer nem szolgálja ki megfelelő humánerővel a vállalatokat, erre figyelmeztető jel a tanulók körében végzett PISA felmérésben elért elkeserítően rossz eredmény is, de súlyos gond még az idegennyelv-tudásban tapasztalható lemaradásunk. A gazdaságpolitikának minden téren a versenyképességet kellene a középpontba állítani, erre a legjobb példa Finnország, ahol nagy lemaradást sikerült lefaragni azáltal, hogy minden területen összehangoltan erre koncentrálva alakították ki a feltételeket.

Cserháti Ilona, Az Ecostat gazdaságmodellezési osztályának vezetője: A versenyképesség hosszabb távú folyamatok függvénye, az, hogy most stagnálnak a beruházások, csak átmeneti jelenségnek tekinthető. A jelenlegi helyzet a fiskális keresletszűkítés és az ennek nyomán elhalasztott fogyasztás eredménye, ezt az is mutatja, hogy az export nagy ütemben bővül. Jövőre az átmeneti sokk lecsengése és a növekvő uniós transzferek hatására mindenképp növekedés várható a beruházásokban, bár a külpiaci konjunktúra lassulása miatt a hatás nem lesz robbanásszerű. A magyar gazdaság tőkevonzó képessége továbbra is jó, bár a szomszédos országok adórendszere vállalkozásbarát irányba mozdult el, ugyanakkor bérversenyképességben folyamatosan veszítenek előnyükből. A hazai gazdaságnak azonban nem az jelent perspektívát, hogy délkelet-ázsiai mintára a költségek alacsonyan tartásával a tömegtermelésre alapozzon, a tudásintenzív, nagy szellemi tőkeigényű tevékenységek meghonosítása a hosszú távú cél. Mindezzel együtt figyelemmel kell kísérni a versenyképesség alakulását, és igyekezni kell vállalkozásbarát környezetet kialakítani.

Hamecz István, Az OTP Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója: A hazai gazdaság versenyképességi problémája nem reálárfolyam kérdése, és nem is az elmúlt öt-tíz év eredménye, hanem az intézményi környezetben meglévő tartós problémák felerősödése. Az üzleti környezet bizonytalansága, a gazdaságpolitika stop-go ciklusai és az oktatási rendszer elégtelensége mind hozzájárul ahhoz, hogy a gazdaság nem képes megfelelő válaszokat adni a globális gazdaság által támasztott követelményeknek. A rendszerváltás utáni években tapasztalt nagyobb növekedés – helyreállítási periódus lévén – elfedte a mélyen meglévő problémákat, azonban mostanra úgy tűnik, a potenciális növekedés alacsonyabb a korábban becsültnél, inkább a három százalék körül van. Jelenleg is többet lehetne kihozni a rendszerből, például a munkapiac kihívásaira jobban felkészítő oktatási rendszerrel, illetve a választási ciklusok által vezérelt gazdaságpolitikából történő kilépéssel. A probléma csak több generáció alatt orvosolható, annyira mélyen átszövi a gazdaságot és a társadalmat. A tőkevonzó képesség hosszabb távon éppen a megfelelő intézményi háttérrel, nem pedig egyedi adókedvezményekkel biztosítható.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.