Magyarországon, az ÖKO-Pannon Kht. által koordinált lakossági szelektív hulladékgyűjtési rendszerben a tavalyi év végén már mintegy 4,7 millió lakosnak, összesen több mint 4.500 gyűjtősziget segítségével volt lehetősége arra, hogy szelektíven, azaz anyaga szerint külön válogatva gyűjtse az otthonában képződött csomagolási hulladékokat. 3,4 millió fő az ország közel 100 településén szelektíven gyűjthette a tejes és üdítős italos kartondobozokat is.
2007 során az ÖKO-Pannon Kht. 2.000 szerződéses partnere mintegy 615 ezer tonna csomagolást bocsátott ki, amelyből a kht. az általa koordinált begyűjtési és hasznosítási hálózat révén mintegy 351 ezer tonnát gyűjtetett vissza és hasznosíttatott. Ez azt jelenti, hogy a jogszabályban rögzített 54 százalékos kötelező hasznosítási arányt meghaladva, partnerei csomagolás kibocsátásának 57 százalékát hasznosíttatta az ÖKO-Pannon Kht. A tavalyi év során a begyűjtött és hasznosított hulladékmennyiség csaknem 13 százaléka származott a lakossági szelektív gyűjtésből.
„Bár évről-évre nő a lakossági begyűjtés aránya és volumene, 2008-ban egyes hulladékfrakciók – mint a társított csomagolás, az üveg és az alumínium – esetében csak nagyon aktív lakossági részvétellel teljesíthetők a kötelező hasznosítási előírások” – mondta Viszkei György, az ÖKO-Pannon Kht. ügyvezető igazgatója. Ezért szükséges olyan szemléletformáló, tájékoztató kampányokat szerveznünk, amelyek már a vásárlás helyén felhívják a figyelmet a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségére és fontosságára.
Magyarországon összesen 910 tonna italos kartondobozt gyűjtöttek szelektíven 2007-ben. A számokat másképp értelmezve ez ezt jelenti, hogy országosan 100 dobozból csak 8 darab kerül visszagyűjtésre és újrahasznosításra, míg Németországban ez az arány 65, Csehországban pedig 18 darab.
„Ma Magyarországon sajnos nagyon kevesen gyűjtik szelektíven az italos kartondobozokat, ennek egyik fő oka az, hogy a lakosság nem tudja, hogy ez a csomagolási hulladék is úrahasznosítható, és kevéssé tájékozott arról, hogy hová is kell dobni a gyűjtőszigeten” – mondta Baka Éva, az Italoskarton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója.
Az óriás italos kartondoboz kampánynak több célja is van:
Az IKSZ célja, hogy 2012-re a visszagyűjtött és újrahasznosított italos kartondobozok aránya elérje a 20 százalékot.
Az italos kartondoboz gyűjtés terén különösen Budapest van lemaradva, ahol ellentétben az országos 8 százalékos visszagyűjtés és újrahasznosítási aránnyal, e csomagolóanyag típusnak mindössze 3 százaléka kerül vissza az anyagok körforgásába. A szervezők várakozásai szerint az Árkádban most leleplezett, ezután pedig a város más helyszínein felállított óriási italos kartondoboz lendületet ad majd a budapesti italos kartondoboz gyűjtésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.