BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdos kormánydöntés: kulturális központ lesz az edelényi kastély

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
2011-ben megnyílhat a Kastélysziget kulturális–turisztikai központ a csaknem háromszáz évvel ezelőtt épített edelényi kastélyban. A kormány június 25-i ülésén minősítette „kiemelt” projektté a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága „Kastélysziget kulturális –turisztikai központ Edelény” elnevezésű projektjét, így 2.2 milliárd forintból újulhat meg az Aggtelek kapujában, található L’Huillier-Coburg–kastély.

A L’Huillier-Coburg–kastély az ország egyik legnagyobb és legjelentősebb barokk kastélya, melyet Kelet-Magyarország Fertődjeként tartanak számon.

A 19. században Edelény a Szász-Coburg-Gothai hercegi család birtokába
került. A  família  életében  nem  számított  jelentősnek a kastély, s egy
részét 1861-ben Járásbíróság céljaira engedték át. 1928-ban az
Igazságügyminisztérium tulajdonába került a kastély, melyben  még börtönszárnyat  is létesítettek.
A második világháború után lakások, óvoda, és a Járási Ügyészség kapott helyet a kastélyban, parkjának jelentős részét pedig felszabdalták.

Az 1990-es években hosszú  ideig üres álló és romló műegyüttest 2001-ben vette át a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága és elvégezte  a  legégetőbb állagvédelmi munkákat. 2004-2006  között egyes részek helyreállítására – például a középrizalit  tetőszerkezete – is sor került, s az intézmény 2006-ban kezdte meg egy 2,2 milliárd forintos nagyságrendű uniós projekt kidolgozását.

A projekt kerete 2,2 milliárd forint, melyet kiegészít a Környezet és
Energia Operatív Programból a Bódva-folyó Kastély-sziget körüli holtágának revitalizációjára már elnyert  130 millió forintos támogatás. A projektet nevesítő kormánydöntést követően 6 hónap áll rendelkezésre ahhoz, hogy a konkrét támogatási szerződés megkötésére sor  kerüljön. Ennek várható időpontja az év vége, s ez azt jelenti, hogy a konkrét munkálatok 2009 koratavaszán elkezdődnek. A beruházás befejezése az ütemezés szerint 2011.

A Műemlékek Nemzeti Gondnokságának a „Kastélysziget kulturális –turisztikai központ Edelény” elnevezésű projektje a második, amely  a Kormány támogatását megkapta. Az első a fertődi Eszterházy-kastély megújítási programjának I.  üteme volt, 1,7 milliárd forint értékben.

csaknem háromszáz évvel ezelőtt épített edelényi kastélyban. A kormány

június 25-i ülésén minősítette „kiemelt” projektté a Műemlékek Nemzeti

Gondnoksága „Kastélysziget kulturális –turisztikai központ Edelény”

elnevezésű projektjét, így 2.2 milliárd forintból újulhat meg az Aggtelek

kapujában, található L’Huillier-Coburg–kastély.VGO-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.