Ez egyrészt a volumen növekedésében érződik, másfelől pedig abban, hogy míg korábban havonta 35-40 magyar megkeresés futott be Lengyelország budapesti kereskedelmi kirendeltségéhez, mostanra ez a szám tízre apadt – mondta a Világgazdaságnak Marcin Sowa, a budapesti lengyel nagykövetség kereskedelmi tanácsosa. Sowa szerint ez azért furcsa, mert a lengyel belső piac és vásárlóerő gyorsan bővült az utóbbi években.
A tanácsos úgy látja, hogy a Lengyelországba irányuló magyar exportot növelni lehetne, ennek elmaradása veszélyt jelenthetne a lengyel exportra is. "Attól félek, mivel Lengyelország igen sok gépkocsialkatrészt szállít Magyarországra, a magyar kivitel esetleges visszaesése a lengyel export csökkenését is előidézheti" – fogalmazott.
A globális pénzügyi válság hatását egyébként Lengyelország is megérzi, ám nem kér IMF-kölcsönt – szögezte le a tanácsos. A külső tényezők hatására a lengyel GDP növekedése az idén valószínűleg nem éri el a várt 6 százalékot, vélhetően 5 százalék felett alakul, jövőre további csökkenés várható, és fennáll a munkanélküliség növekedésének a veszélye is.
Az infrastruktúra fejlesztését ugyanakkor Varsó nem kívánja visszafogni. Az autópálya-építési program keretében jelenleg 458 kilométernyi új autópálya és autóút épül. További egyéb fejlesztések vannak kilátásban. A lengyel hatóságok a labdarúgó Eb társszervezőjeként mindent megtesznek azért is, hogy határidőre meglegyenek a szükséges utak, stadionok, szállodák.
Várhatóan 2009 elején lesz felmérhető, hogyan hat ki a globális pénzügyi válság a lengyel exportra, amely tavaly 101 milliárd euró körül alakult, a mérlegen mintegy 18,6 milliárd euró passzívummal. A teljes export mintegy háromnegyed része az EU-ba, mindenekelőtt Németországba irányul, amely a lengyel kivitel egyharmadát veszi fel – magyarázta a tanácsos.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.