Ma kezdődik Andris Piebalgs energiaügyi biztos körútja az uniós Nabucco gázvezetékprojekt által érintett országokban. Az eredetileg több államba tervezett út az első hullámban végül csak Törökországra és Azerbajdzsánra korlátozódik, a hivatalos brüsszeli indoklás szerint időpont-egyeztetési problémák miatt. Piebalgs tervei szerint az elkövetkezőkben Kazahsztán, sőt, még Egyiptom is sorra kerül, a Kaukázus legnagyobb földgáztartalékaival rendelkező, emiatt Moszkva által igen intenzíven „körbeudvarolt” Türkmenisztán ugyanakkor nem szerepel a célországok között.
A Nabucco projekt bizottsági koordinátora, Jozias van Aartsen volt holland külügyminiszter már eddig is igen nagy aktivitást fejtett ki a térségben, de mostantól még magasabb szinten folyik az előkészítés: a közeljövőben maga José Manuel Barroso bizottsági elnök is a régióba kíván látogatni – fogalmazott Ferran Tarradellas brüsszeli szóvivő. Elmondása szerint egyébként a világ tizedik legnagyobb földgáztartaléka fölött diszponáló Irak is érdekelt a Nabuccóhoz való csatlakozásban, és már folytak is megbeszélések a Szírián vagy közvetlenül a török–iraki határon keresztül történő összekapcsolódásról.
Brüsszel elképzelése szerint az Oroszország megkerülésével megvalósítandó projektnek reális piaci várakozásokon kell alapulnia, a költséghatékonyság és a profit figyelembevételével. Ez lényegesen eltérne az oroszok által pártfogolt Déli Áramlat koncepciójától, amely elemzők szerint sokkal inkább követ politikai szempontokat – írja az EurActiv. Ugyanakkor a bizottság azt is igyekezett egyértelművé tenni, hogy az EU-nak semmilyen kifogása nincs a Déli Áramlattal szemben, hiszen az megépülése esetén még több földgázt hozna a tagországokba, növelve ezzel a piaci árversenyt és az energiaellátás biztonságát.
Moszkva viszont igyekszik minél jobban kisebbíteni a Nabucco jelentőségét: Vlagyimir Csizov, Oroszország EU-nagykövete például korábban kijelentette, hogy az érintett közép-ázsiai országok tartalékai elégtelenek a Nabucco feltöltésére. Erre szerinte csak Irán lenne képes, a nukleáris fejlesztései miatt a Nyugattal feszült kapcsolatban lévő ország azonban érthető módon nem szerepel Brüsszel „kívánságlistáján”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.