A magyarországi gazdasági helyzet miatt a hazai vállalkozások igyekeznek a kedvezőbb üzleti környezetű országok felé nyitni, illetve a dinamikusabb piacok felé terjeszkedni – állapítja meg az ICEG European Centre által készített, az ITDH honlapján olvasható elemzés. A kutatóintézet az elmúlt év egészére azt várja (adatok egyelőre ugyanis csak az első három negyedévre állnak rendelkezésre), hogy a működőtőke-export aktív, bár az elmúlt évihez képest mérsékeltebb marad. Év végére az állományt 13-14 milliárd euróra teszi az ICEG. A legnagyobb tőkekihelyező tavaly is a Mol, az OTP és a Richter volt, a célországok pedig leginkább térségünk, illetve Kelet-Európa államai. Jellemző az is, hogy a részvény és részesedés vásárlása mellett az újrabefektetett jövedelmek egyre nagyobb mértékben határozzák meg a tőkekifektetések alakulását.
Ami a tényadatokat illeti, az év harmadik negyedéve változást hozott a másodikhoz képest, miután a korábbi, visszafogott teljesítmény után ismét élénkült a magyarországi vállalkozások külföldi terjeszkedése. A harmadik negyedévben a rezidensek külföldi közvetlen tőkebefektetéseinek értéke 790 millió euró volt. Az év első kilenc hónapjában a hazai vállalatok külföldi tőkebefektetései meghaladták az 500 millió eurót. Ezen belül a részvény és egyéb részesedés vásárlásának egyenlege 300 milliót, míg az egyéb tőkemozgások egyenlege 260 millió eurót tett ki. A kutatóintézet megjegyzi, a részvény és egyéb részesedés megvásárlásánál a tőkekivitel lecsökkent a korábbi évekhez képest, ugyanakkor a tőkekivonás rekordszintre, 800 millió euró fölé nőtt (1995 óta a legmagasabb 2004 harmadik negyedévében volt, akkor nem egészen 200 milliót tett ki). Így az újrabefektetett jövedelmek értéke az első kilenc hónap egészét nézve „rontott” a tőkekihelyezési adaton, elsősorban a második negyedévben elért 622 millió eurós „hazaáramlás” miatt.
Továbbra is a már hagyományosnak számító ágazatokban a legélénkebb a magyar tőkekihelyezési kedv. Tavaly az első három negyedévben a pénzügyi tevékenység (133,2 millió euró), a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleáris fűtőanyag (51,4 millió), illetve a vegyi anyagok és termékek gyártása (49,2 millió) maradt domináns. VG
- Szlovákiában egyelőre továbbra sem jellemző ez a fajta tevékenység. 2008 harmadik negyedévének végén az állomány mindössze 1,2 milliárd euró volt.
- Románia e téren Szlovákiához hasonló képet mutat, ott az állomány az említett időpontban 633 millió eurót ért csak el.
- Szlovákiában egyelőre továbbra sem jellemző ez a fajta tevékenység. 2008 harmadik negyedévének végén az állomány mindössze 1,2 milliárd euró volt.
- Románia e téren Szlovákiához hasonló képet mutat, ott az állomány az említett időpontban 633 millió eurót ért csak el.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.