BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tarlós és az MDF se ment szavazni - A Fővárosi Közgyűlés elfogadta a forrásmegosztási rendeletet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Három fideszes kerületi vezető elutasítása mellett elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a főváros és a kerületek közti ez évi forrásmegosztási rendeletet hétfőn rendkívüli ülésen. A háromfős MDF-frakció sem a téma tárgyalásánál, sem a szavazásnál nem jelent meg a közgyűlésben, noha korábban Katona Kálmán frakcióvezető-helyettes azt nyilatkozta, hogy várhatóan megszavazzák a rendeletet, mivel a kerületeknek szükségük van az így felosztott pénzre, illetve, mert törvény szabályozza a megosztást. Hasonlóképpen nem vett részt a szavazásban, illetve az ülésen sem jelent meg Tarlós István Fidesz-frakcióvezető.

Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes előterjesztői kiegészítőjében egyebek közt elmondta, hogy a 2006-os forrásmegosztási törvény módosítására javaslatot készítenek az Országgyűlés tavaszi időszakára. Nem vitatva, hogy a jelenlegi törvény nem tudja kezelni a külső kerületek problémáit, felhívta a figyelmet arra is, hogy a fővárosi önkormányzat évek óta saját terhére kompenzálja a kerületeket. Hozzátette: az Állami Számvevőszék nemrég észrevételezte, hogy a főváros a törvényi szabályozással ellentétesen kevesebb pénzt oszt magának.

Demszky Gábor főpolgármester kifejtette, hogy a főváros idén 6,2 milliárd forinttal több pénzt biztosít a kerületeknek, mint amennyi a törvény szerint járna nekik. Megjegyezte, hogy idén minden kerület részesedése növekszik 22-től 800 millió forintig terjedő nagyságrendben. Véleménye szerint a törvény egyik problematikája az, hogy nem megfelelően szabályozza az állandó népességre jutó normatívákat. Gy. Németh Erzsébet (MSZP), aki az Országgyűlés önkormányzati bizottságának az elnöke is, indítványozta, hogy a forrásmegosztási törvénymódosítási javaslatot a Fővárosi Közgyűlés felterjesztési jogával élve, konszenzussal nyújtsa majd be a parlamentnek.

Demszky a forrásmegosztási rendelet elfogadásáért köszönetét fejezte ki a Fidesz-KDNP képviselőknek, nélkülük ugyanis nem tudták volna elfogadni a rendeletet. A forrásmegosztás keretében idén csaknem 216 milliárd forintot osztottak meg a kerületek és a főváros között. A törvénynek megfelelően a pénz 53 százalékát differenciáltan osztják szét a kerületek között.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.