BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

K+F: Országos turnéra indult a miniszter és az államtitkár

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Debrecen volt az első helyszíne annak a rendezvény-sorozatnak, amely lehetőséget biztosít a hazai kutatás-fejlesztésben és innovációban érdekelt szereplőknek, hogy megismerjék a nemrég elkészült Innovatív Magyarország Programot, és ennek kapcsán véleményüket, terveiket, az innovációs rendszer irányítására tett javaslataikat megosszák egymással.

Az első, március 26-án a Debreceni Egyetem épületében tartott rendezvényt Fésüs László, az egyetem rektora nyitotta meg, majd Gazda László, az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket. Ezt követően Molnár Károly miniszter mutatta be az Innovatív Magyarország Programot, amelynek célja, hogy Magyarország olyan országgá váljon, ahol a gazdaság hajtómotorja a tudás és az innováció, és a vállalatok a globális piacon versenyképes termékekkel, szolgáltatásokkal jelennek meg. A miniszter elmondta: kiemelt feladataként kezeli a hazai kutatás - fejlesztéssel kapcsolatos szemlélet megváltoztatását, elsősorban azáltal, hogy a felnövekvő generációban tudatosítják az innováció jelentőségét, és a tudományos életpálya választására ösztönzik őket. A jelenlegi gazdasági helyzetből való kitörést szintén a hazai vállalati innovációs tevékenység erősítésében látja, amelyet a kutatás-fejlesztés hatékony támogatási rendszerének kialakításával kíván ösztönözni. E téren komoly előrelépésnek számít a 2009-2010-es évekre szóló Kutatás-fejlesztési és innovációs forrástérkép összeállítása, amelyet nemrég tettek minden érdekelt számára elérhetővé a miniszteri hivatal honlapján.

Kolber István kutatás-fejlesztési államtitkár előadásában elsősorban a régiók innovációban betöltött szerepét, és ezen belül az Észak-alföldi régió innovációs rendszerének sajátosságait ismertette. Az államtitkár beszédében kiemelte, hogy ez a régió, ahol a vállalkozások ötöde végez kutatás-fejlesztési tevékenységet, termeli meg Magyarország GDP-jének 10%-át. Debrecen, mint regionális tudásközpont, valódi tudásbázissá vált olyan ágazatokban, mint az egészségipar, agráripar, és informatika; a stratégiai célok eléréséhez azonban szükséges a helyi humán erőforrások további fejlesztése.

Az előadásokat követően négy témakörben indult meg a párbeszéd a résztvevők között: a kis- és középes méretű vállalkozások innovációs tevékenységének ösztönzése, a hazai kutatások kiemelt területeinek meghatározása, a társadalom és a tudomány kapcsolatának élénkítése, valamint a K+F területén lévő regionális különbségek felszámolása jelentették a dialógus alapkérdéseit.

A fórumon a helyi vállalkozók a következő témákról kezdeményeztek párbeszédet: a KKV-k pályázati anyagainak interakítvabb kezelése, jogorvoslati lehetőség, a fiatal generáció ösztönzése a természettudományos pályák felé, a szemléletváltás a társadalomban az innováció felértékelődésére, valamint az innováció hasznának felismerése a vállalkozások életét befolyásoló gazdasági fellendülése érdekében. A dialógus következő állomása 2009. április 2-án, Veszprémben lesz.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.