BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mol-ügylet: a PSZÁF vizsgál, Brüsszel nem

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megerősítette, hogy a Mol panaszt nyújtott be a Szurgutnyeftyegaz részvényszerzése kapcsán. A felügyelet a tőkepiaci törvényben előírt rendelkezések alapján vizsgálja az ügylet szabályosságát. Az Európai Bizottság nem kívánja kommentálni a tranzakciót, feltéve, hogy az orosz cég tiszteletben tartja az egységes belső piac szabályait és a közösségi versenyjogot – mondta lapunk érdeklődésére Ferran Tarradellas Espuny, a brüsszeli testület energiaügyekben illetékes szóvivője.

„Nem kellett volna eladni a 25 százaléknyi állami Mol-tulajdonrészt, akkor most nem lenne baj” – jegyezte meg a Világgazdaságnak egy neve elhallgatását kérő szakértő. Az üggyel kapcsolatban az EU, Oroszország és az európai energetikai helyzet több kiváló ismerőjétől kértünk véleményt. „Bár sokan sokfélét és indulatosan mondanak, azt azért látni kell, hogy a Mol még nem az oroszoké, és a Nabucco gázvezeték nincs sehol” – értékelte a kialakult helyzetet Deák András György, a Külügyi Intézet Oroszország-szakértője. Hugyecz Attila, a Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa rávilágított: a megvásárolt részvénycsomag 10 százaléknyi szavazati arányt jelent. Egyúttal elismerte: ha többséget szerezne az új Mol-tulajdonos a magyar olajcégben, az kétségkívül nem tenne jót a Nabuccónak.

„A részvényeknek ez a sorsuk: adják-veszik őket, ettől még nem kell megijedni” – mondta Balázs Péter első magyar EU-biztos, egyetemi tanár. Az ügylet önmagában még nem lehetetleníti el az EU által tervezett Nabucco gázvezetéket. Szerinte ártalmasabbak lehetnek a külön utakon járó tagállamok, így például Németország. VG

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.