BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vállalkozók felháborodtak

Egyre nagyobb viharokat kavarnak Gaskó Istvánnak, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) elnökének szavai, melyekkel nagy általánosságban csalónak nevezte a magyar vállalkozókat.

Már több megyei kamara, szakmai szervezet, illetve magánszemély-vállalkozó csatlakozott a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (FMKIK) elnökének tiltakozó felhívásához. A napokban ügyvéd által megfogalmazott levélben szólítják fel Gaskót magyarázatadásra, illetve bocsánatkérésre, ellenkező esetben bíróságon feljelentik őt. Az sem kizárt, hogy a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is csatlakozik az akcióhoz.

Az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldalának soros elnöke szerint akár az érdekegyeztetést is veszélyeztethetik a vasúti szakszervezeti vezető másfél hete elhangzott kijelentései.

Harminc nap áll rendelkezésünkre arra, hogy feljelentsük Gaskó Istvánt – mondta lapunknak a tiltakozási hullám elindítója, Radetzky Jenő, az FMKIK elnöke. Megismételve a felhívásban is megfogalmazottakat, a kamarai elnök leszögezte: a magyar vállalkozók nevében kikérik maguknak, hogy egy végeredményben költségvetési forrásból milliós jövedelmet élvező szakszervezeti vezető, nevezetesen Gaskó István, nagy nyilvánosság előtt csalóknak nevezze a magyar vállalkozókat.

Hozzátette: egyébként maga az elhangzott állítás közgazdasági értelemben is megalapozatlan, hiszen a GDP értéke tavaly folyó áron 26,5 ezer milliárd forint volt, azaz abszurd azt feltételezni, hogy ennek valamivel több mint négyötödét „elsíbolják” a vállalkozások-vállalkozók. Akkor mégis miből marad fenn végül is az állam? – teszi fel a költői kérdést Radetzky, aki szerint ez az értelmetlen sértegetés nem más, mint hangulatkeltés, megfontolatlanság, vagy ha szándékos, akkor komoly hiba.
Egyenesen tűrhetetlennek nevezte Gaskó kijelentéseit Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára, aki hangoztatta lapunknak: Gaskó az ilyen és hasonló durva, százezreket megsértő kijelentéseit bizonyítani nem tudja. Pont ő vádolja állandóan szándékos jogsértéssel a vállalkozókat, amikor ő az, aki a gördülő sztrájkot szervezi, ami ugyan a jog paragrafusát nem sérti, de visszaélést jelent a joggal. A VOSZ-ban is téma Gaskó beszéde, várható valamifajta reakció, akár az is, hogy csatlakoznak az eddigi tiltakozókhoz – derült ki Dávid szavaiból.

Az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldala eddig közösen még nem foglalkozott a kérdéssel, de elképzelhető, hogy még a héten egyeztet egy lehetséges közös fellépésről – erről már Horváth Gábor, az OÉT munkaadói oldalának soros elnöke, a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének főtitkára beszélt a Világgazdaságnak. Vajon Gaskó szét akarja verni a magyar érdekegyeztetés rendjét, amely húsz éve megkímélte a társadalmat attól, hogy különösebb traumák legyenek a munkaadók és -vállalók között? – tette fel a kérdést Horváth, rámutatva: a kivétel ezalól a Gaskóék által szervezett megmozdulások.

Teljesen érthető a munkaadói oldal felháborodása, hiszen egy olyan vezető becsmérli az általuk képviselt foglalkoztatókat s így őket is, akivel évek óta egy asztalnál ülnek és tárgyalnak.
Mind Dávid, mind Horváth szkeptikus a jogi úttal kapcsolatban, ahogy utóbbi fogalmazott: a magyarországi bírói jogorvoslási gyakorlat szerint előreláthatólag Gaskó szavait egy politikus kijelentéseinek fogja kinevezni, és ezzel kibújhat a felelősség alól.
Nem vagyok politikus – reagált erre Gaskó István.

Lapunknak hozzátette: áll a per elébe. Beszédében nem valamennyi, hanem csak a csaló vállalkozókra gondolt – szögezte le, hozzátéve: nem is tudná igazolni, hogy minden vállalkozó becstelenül teljesíti kötelességét. De az elemzők is állítják: akár hatezer milliárd forintra is rúghat ma Magyarországon a feketegazdaság mérete.

„Nem én mondom, én csak idézem a megállapításukat, hogy a GDP húsz százalékát a feketegazdaságban állítják elő” – húzta alá, hozzátéve: a munkaadók képviselőinek éppen ezért nem vele, hanem a szakértőkkel kellene vitatkozniuk.

Az ominózus mondat

„Magyarországon egy évben 4-5 ezer milliárd forint marad a gazdaságban, mert a vállalkozók csalnak, büntetlenül, törvénytelenül foglalkoztatnak, és mindent elkövetnek annak érdekében, hogy trükkökkel az adózási kötelezettségüknek ne tegyenek eleget.”

Forrás: Inforádió

Forrás: Inforádió -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.