BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bedőlő kuvaiti befektetők

A kuvaiti befektetési társaságok az elmúlt években látványos felvásárlások sorát hajtották végre, megszerezve többek között a brit Aston Martin luxussportkocsi-gyártót – most azonban a cégek többségével együtt az emírség befektetési modellje is csődbe kerülhet. A felvásárlásokat ugyanis a mintegy száz társaság olcsó hitelből finanszírozta a válság előtt, ezek visszafizetése pedig egyre nagyobb problémát jelent. Elemzők szerint nem fenyeget a veszély, hogy a pénzügyi nehézségek hullámai – Dubajhoz hasonlóan – külföldi bankokat is elérnek, a külföldi aktívák kényszerű, nyomott árú értékesítése viszont a globális piacokra is érezhető hatást gyakorolhat.

Kuvaitban a közelmúltig a befektetési társaságok meglehetősen szabadon működhettek; alapításukhoz a jegybank mindöszsze a 15 millió dináros (52 millió dollár) alaptőke letételét követelte meg. A legtöbb ilyen társaságot helyi bankok, vállalatok és kereskedőcsaládok hozták létre azért, hogy kölcsönök felvételével részvény-, magántőke- és ingatlanbefektetéseket hajtsanak végre. Összesített vagyonuk a 2004-es 16,5 milliárd dollárról 2007-re 52 milliárdra duzzadt. Ez az érték ugyan 2009 szeptemberére 47 milliárdra zsugorodott, ám elemzők és bankárok szerint a globális pénzügyi válság valódi hatásainak elismerésével még adósak a társaságok.

A problémák szőnyeg alá söprésében ugyanis finanszírozóik, a kuvaiti bankok is partnerek. Annak elismerése helyett, hogy az ügyfeleik talán soha nem lesznek képesek adósságuk visszafizetésére és anyagi helyzetük stabilizálására, a pénzintézetek inkább hozzájárulnak hitelek továbbgörgetéséhez. Eddig mindössze két befektetési társaság jelentett csődöt: a Global Investment House már megállapodott a hitelezőkkel, az Aston Martint is megszerző Investment Dar újjászervezése pedig egy hónapon belül lezárulhat. Miközben a két cég valószínűleg túléli a krízist, sok más társaság küzd hasonlóan súlyos gondokkal, és aligha menekül meg mindegyikük.

A száz befektetési háznak a fele sem működik jövőre – jósolja Dzsaszem Al-Szadún, az Alshall Investment elnöke. A Financial Times egy olyan elemzőt is idéz, aki szerint az életképtelen cégek talán nem válnak fizetésképtelenné, „de fokozatosan zsugorodik majd a mérlegük, és végül elhagyják a pályát”. A térséget ismerők a bankokért ugyanakkor nem aggódnak: azok számíthatnak a jegybank támogatására, és magán-, illetve kormányzati forrásból is képesek lesznek tőkét szerezni. VG

Dubaji ígéret a hitelezőknek

A dubaji kormánynak nem szándéka, hogy elsőbbségi hitelezői státust biztosítson magának a Dubai World adósságainak átütemezéséről szóló tárgyalásokon. Az ígéret szerint az állami cégnek hitelező nemzetközi pénzintézetek követeléseit a kormányéival egyenlő elbírálás alá vonják.

A tavaly novemberben fizetési haladékot kért Dubai Worldnek még 22 milliárd dollárnyi adósság átütemezéséről kell megállapodnia. Reuters

A tavaly novemberben fizetési haladékot kért Dubai Worldnek még 22 milliárd dollárnyi adósság átütemezéséről kell megállapodnia. Reuters-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.