BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Maradvány: félezer milliárd

Igencsak megnő a költségvetési maradványok jelentősége az országgyűlési választások, különösen kormányváltások évében, így az idén is. Nem véletlenül: az évek közötti áthúzódásokból adódó összegek értéke már jó ideje több százmilliárd forint körül mozog.

A legutóbbi hivatalos és végleges adat a 2008-as évről áll rendelkezésre, a zárszámadási törvényben. Ez összesen 579 milliárd forintnyi maradványról ad számot. E tétel automatikusan részét képezi a következő évi maradványnak is, amit a folyó évi intézkedések és a gazdasági folyamatok befolyásolhatnak. Először is, ha lassabban nő, netán csökken a gazdaság teljesítménye – ahogy 2009-ben és kismértékben ugyan, de valószínűleg az idén is –, akkor megemelkedik a maradványok összértéke.

Ezzel függ össze az is, amikor a maradvány azért nő, mert elmaradnak vagy elhúzódnak egyes, korábban betervezett intézkedések, beruházások. A 2008-ról szóló zárszámadási törvény többek között 342 milliárd forintos bevételi lemaradásról ad számot, melynek kizárólag az az oka, hogy az EU-s források lehívása lassúbb volt az eredetileg tervezettnél. Fontos tényező az is, hogy a büdzsébe az év végén befolyó összegeket, valamint a tartalékokból esetlegesen felszabadított pénzeket csak a következő évben lehet felhasználni, addig e tételek szintén a maradványok összértékét növelik.

E tényezőknek köszönhető, hogy a tavalyi év végi maradványtartási kötelezettség az előzetes, nem hivatalos adatok szerint 595,2 milliárd forintot tett ki. E tetemes összeg jó része felett persze nem rendelkezhet szabadon sem a még hivatalban lévő, sem a majdani kormány. A tárcák néhány héttel ezelőtt – éppen a választások közeledtére való tekintettel – közzétett adataiból az szűrhető le, hogy a minisztériumok majd 500 milliárd forintnyi maradványából alig 40 milliárd forint használható fel szabadon. (A maradványösszeg fennmaradó részét a különböző fejezeti kezelésű előirányzatok, tárcáktól külön kezelendő alapok teszik ki.) És könnyen lehet, hogy a kormány utolsó ülésén még ezeket az összegeket is „megcímkézik” a tárcavezetők.

A még február elején született, a tavaszi országgyűlési ülésszakról szóló kormányrendeletben legalábbis az szerepel, hogy a kabinet utolsó ülésén, május 19-én döntenek a még fel nem használt maradványok sorsáról. Itt érdemes megjegyezni: a szabad maradványkeret 2008 végén még 101 milliárd forint volt.

Az viszont megszokott dolog, hogy a kormány folyamatosan módosítja a maradványok állományát: csak az idén több kormánydöntés született már az egyes előirányzatok módosítására, ami természetszerűleg érinti az adott soron mutatkozó maradvány értékét is. A pénzügyi tárca összesítése szerint a kabinet 23,6 milliárd forintot csoportosított át a korábban le nem kötött maradványok terhére az idén.

A legsúlyosabb „csapás” 2010-ben a gázártámogatásokat érte: a dotációt kezelő szociális tárcától 5,2 milliárd forintot hazánk afganisztáni szerepvállalásának bővítésére, további 5,1 milliárdot pedig a Gripen vadászrepülőgépek finanszírozására csoportosítottak át. Szintén innen finanszírozták a pneumococcus elleni védőoltások 1,3 milliárd forintos tételét. Egy másik döntéssel határozott a kabinet arról, hogy a BKV támogatására 5 milliárd forintot csoportosítanak át az uniós fejlesztések fejezetéből.

Az Önkormányzati Minisztérium esetében pedig házon belül címkéztek át egy jelentősebb, 2,1 milliárd forintos öszszeget: a távhőszolgáltatás korszerűsítése helyett e tétel a turisztikai célelőirányzatnál landolt, a sávolyi MotoGP motorversenypálya beruházását elősegítendő. Utóbbi döntés esetén tehát – az utóbbi hetek heves vitáit figyelembe véve – az elő-irányzat újbóli módosítására lehet számítani. KR

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.