BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változó munkaidő, több állás

Válsághatás. A pénzügyi és gazdasági válság egyértelműen kedvezőtlen hatású volt a foglalkoztatásra, ezért felértékelődtek a rugalmasan kezelt munkafeltételek Európában. Alapvetően erre a következtetésre jutottak azok a szakértők, akik jelentést készítettek az Európai Bizottságnak a rugalmas munkafeltételek szerepéről és lehetőségeiről. A rugalmas munkaidő-feltételek mind a nők, mind a férfiak körében növelik a foglalkoztatottságot, gazdasági visszaesés idején egyértelműen hozzájárulhatnak a munkahelyek megőrzéséhez – citálta a dokumentum egyik fő megállapítását Viviane Reding, az Európai Bizottság illetékes biztosa tegnap a jelentés brüszszeli bemutatásakor.

A Rugalmas munkaidő-feltételek és a nemek közötti egyenlőség címmel közzétett összehasonlító tanulmány készítői részletesen elemezték a huszonhét EU-tagállam, továbbá Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc gyakorlatát. Megállapításaikból kiderül például, hogy Magyarország a legmerevebb tagállamok közé tartozik Bulgáriával, Ciprussal és Litvániával együtt a rugalmas munkaidő lehetőségeinek (részmunkaidő, túlóra, többletmunka) kihasználásában. Nálunk a részmunkaidőben dolgozók aránya a férfiaknál alig 8, a nőknél mintegy 3 százalék.

Ugyanakkor kifejezetten jeleskedik a rugalmas munkafeltételek alkalmazása terén Ausztria, Nagy-Britannia, Hollandia, Németország és Svédország, ráadásul Ausztria mindhárom lehetőségnél vezeti az uniós listát. A munkaidő hosszát tekintve Európa északi és nyugati országai számítanak rugalmasnak. Dániában, Svédországban, Németországban, Finnországban és Norvégiában a munkavállalók több mint fele rugalmas munkaidőben dolgozik.

A jelentésből az is kiderül, hogy bár az egyénre szabott munkaidő kedvezően hat a nők foglalkoztatottságára, és segítheti a munkavállalók szakmai és magánélete közötti egyensúly kialakítását, a főként nők által igénybe vett részmunkaidős megoldások a legtöbb országban továbbra is inkább az alulfizetett ágazatokban érhetők el, korlátozott előrelépési és képzési lehetőségek mellett.

Azt is tapasztalták a szakértők, hogy a válság hatására a rugalmas munkafeltételek alkalmazása több államban is napirendre került. Csehország és Litvánia a foglalkoztatási rátát szeretné növelni ezekkel az eszközökkel. Finnországban, Németországban és Luxemburgban napirendre kerültek a munkaidőszámlákra vagy az éves -keretekre épülő megoldások is. Lengyelországban és Portugáliában a rugalmas munkaidővel kapcsolatos felvetéseket összekapcsolták a túlórák csökkentéséről folyó vitával. Rapid



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.