A Rugalmas munkaidő-feltételek és a nemek közötti egyenlőség címmel közzétett összehasonlító tanulmány készítői részletesen elemezték a huszonhét EU-tagállam, továbbá Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc gyakorlatát. Megállapításaikból kiderül például, hogy Magyarország a legmerevebb tagállamok közé tartozik Bulgáriával, Ciprussal és Litvániával együtt a rugalmas munkaidő lehetőségeinek (részmunkaidő, túlóra, többletmunka) kihasználásában. Nálunk a részmunkaidőben dolgozók aránya a férfiaknál alig 8, a nőknél mintegy 3 százalék.
Ugyanakkor kifejezetten jeleskedik a rugalmas munkafeltételek alkalmazása terén Ausztria, Nagy-Britannia, Hollandia, Németország és Svédország, ráadásul Ausztria mindhárom lehetőségnél vezeti az uniós listát. A munkaidő hosszát tekintve Európa északi és nyugati országai számítanak rugalmasnak. Dániában, Svédországban, Németországban, Finnországban és Norvégiában a munkavállalók több mint fele rugalmas munkaidőben dolgozik.
A jelentésből az is kiderül, hogy bár az egyénre szabott munkaidő kedvezően hat a nők foglalkoztatottságára, és segítheti a munkavállalók szakmai és magánélete közötti egyensúly kialakítását, a főként nők által igénybe vett részmunkaidős megoldások a legtöbb országban továbbra is inkább az alulfizetett ágazatokban érhetők el, korlátozott előrelépési és képzési lehetőségek mellett.
Azt is tapasztalták a szakértők, hogy a válság hatására a rugalmas munkafeltételek alkalmazása több államban is napirendre került. Csehország és Litvánia a foglalkoztatási rátát szeretné növelni ezekkel az eszközökkel. Finnországban, Németországban és Luxemburgban napirendre kerültek a munkaidőszámlákra vagy az éves -keretekre épülő megoldások is. Lengyelországban és Portugáliában a rugalmas munkaidővel kapcsolatos felvetéseket összekapcsolták a túlórák csökkentéséről folyó vitával. Rapid
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.