Magyar gazdaság

Londoni elemzők: "Erőteljes" jelzés az MNB-től

A magyar jegybank a keddi fél százalékpontos kamatemeléssel valószínűleg "erőteljesen" jelezni kívánta, hogy szükség esetén készen áll a cselekvésre, ám az euróövezeti válság intenzívebbé válásával még további, agresszív kamatemelések válhatnak szükségessé - így értékelték a konszenzusnak megfelelő keddi kamatdöntést londoni felzárkózó piaci elemzők.

A citybeli elemzői közösségen belül azonban nincs teljes egyetértés az MNB további kamatpályájának várható ívéről; egyes londoni szakértők 7 százalék alatt tetőző, és onnan már csökkenő alapkamatot jósolnak, mások 8 százalékig emelkedő MNB-kamatot sem zárnak ki.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője - aki a keddi kamatdöntő ülés előtt óvatosabb, negyed százalékpontos emelést is elképzelhetőnek tartott - a fél százalékpontos emelés bejelentése után adott kommentárjában közölte: szerinte az MNB pénzügypolitikai testületét "egyértelműen" a forintra nehezedő nyomás aggasztja, és ezért tartotta szükségesnek, hogy negyed százalékpontos emelésnél  erőteljesebb jelzéssel demonstrálja cselekvési készségét a piacoknak.

Az RBS vezető londoni elemzője szerint a fél százalékpontos emelés is azonban jó eséllyel kompromisszumos megoldásnak tekinthető, legalábbis a 2008 őszén végrehajtott agresszív - 3 százalékpontos - forintvédelmi célú emeléssel összevetve.

Timothy Ash véleménye szerint a fél százalékpontos keddi MNB-kamatemelést a monetáris testület "galambjai" valószínűleg alkalmasnak tartják arra, hogy "valamelyes időt nyerjen" a kormány számára a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó tárgyalásokhoz.

Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza - aki előzőleg 1,00 százalékpontos, egy menetben végrehajtott kamatemelést sem tartott kizártnak - keddi kommentárjában úgy vélekedett, hogy a kamatemeléssel a Monetáris Tanács valószínűleg a tőkebeáramlást reméli ösztönözni, "vagy éppen a tőkekiáramlásnak kívánja elejét venni". Shearing szerint azonban a probléma az, hogy "drámai piaci hangulati hatás eléréséhez" nagymértékű kamatlépésre lenne szükség, és a döntéshozók körében "nem mutatkozik konszenzus" az agresszív kamatemelés javára.

A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint most minden figyelem arra összpontosul, hogy miképp haladnak az IMF-tárgyalások. Egy IMF-megállapodás - függően mibenlététől - stabilizálhatja a piacokat, ám az egyezség a valutaalappal "még odébb van" - fogalmazott Shearing.

A Capital Economics közgazdásza szerint mivel az addig eltelő időben az euróövezeti válság várhatóan még intenzívebbé válik, valószínűnek tűnik, hogy az MNB további, agresszív kamatemelésekre kényszerül a következő 3-6 hónapban. Shearing keddi kommentárjában nem tartotta kizártnak, hogy a magyar akár 8 százalékig is emelkedhet.   

A BNP Paribas bankcsoport felzárkózó piaci elemzőinek keddi előrejelzése szerint ugyanakkor az IMF-megállapodás csökkenteni fogja a további leminősítések kockázatát, és ez elősegítheti a forint visszaerősödését.

A ház ennek alapján azt jósolja, hogy az MNB 2012 közepétől ismét kamatcsökkentésbe kezd. A BNP Paribas távlati előrejelzése az, hogy a jövő év első negyedében az MNB-alapkamat 6,75 százalékon tetőzik, a második negyedévben 6,50 százalékra süllyed vissza, és 2012 végén 6,25 százalék lesz. A cég elemzői kedden azt jósolták, hogy a magyar jegybanki alapkamat 2013-ban 5,75 százalékra süllyed tovább.

A 4cast nevű vezető londoni pénzügyi elemzőcsoport felzárkózó térségi közgazdászai is úgy vélekedtek keddi kommentárjukban, hogy további kamatemelésekre van esély, a ház szerint azonban az is "egyértelmű", hogy a Monetáris Tanács "nem lelkesedik" a szigorításért, és "bizonyosan nem kíván agresszív lenni".

A 4cast elemzői szerint a kamatpályát végső soron a következő hónapokban is az euróövezeti válság fejleményei fogják erőteljesen meghatározni, valamint az, hogy miként haladnak az IMF-tágyalások.

A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci közgazdászai a keddi kamatemelés utáni kommentárjukban közölték: decemberre újabb 0,50 százalékpontos emelést várnak, hacsak a forint a következő hetekben nem erősödik "határozott mértékben".

A cég londoni elemzői közölték azt is: alapeseti előrejelzésük változatlanul az, hogy a magyar kormány 2012 első negyedében elővigyázatossági készenléti megállapodást köt az IMF-fel és az EU-val. A JP Morgan szakértőinek várakozása szerint a megállapodásnak része lesz az IMF-programokra jellemző, szokásos feltételrendszer, negyedévenkénti teljesítménycélok kitűzésével, ám tényleges folyósítási menetrend nélkül.

A ház szerint döntő fontosságú, hogy a kormány egyeztessen a bankszövetséggel bármely olyan további intézkedésről, amelynek célja a devizahitelesek terheinek enyhítése. A JP Morgan elemzői szerint ugyanis egy ilyen együttműködés meghatározó eleme lesz az IMF feltételeinek.

A cég londoni szakértői szerint ha Magyarország a jövő év elején megkapja a valutaalap védőhálóját - amit a JP Morgan valószínűsít -, az lehetőséget teremthet az MNB-nek a kamatemelések visszafordítására 2012 vége felé. A ház ennek alapján 2012 végére 6,00 százalékos MNB-alapkamatot jósol.

IMF kamatemelés Monetáris Tanács RBS MNB
Kapcsolódó cikkek