BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Svájc „hazahívja” az óragyártást

A munkahelyek és a Swiss Made eredetjelzés piaci értékének megőrzése érdekében Svájc növelni akarja ipari termékeinek hazai arányát.

A Svájci Nemzeti Tanács a munkahelyek védelme érdekében határozatot hozott, hogy az ipari termékek értékének minimum 60 százalékát a hazai gyártóknak kell biztosítaniuk. Az 50 ezer embernek munkát adó, több mint 500 különböző nagyságú manufaktúrát és gyárat tömörítő Svájci Óraipari Szövetség élénken üdvözölte a döntést. Manapság ugyanis a luxusórák szinte teljes mértékben Kínában készülnek, mégis a Swiss Made felirat szerepel a számlapokon. A Svájci Óraipari Szövetség szerint ez olyan visszaélés, amelyet a jelenlegi döntés orvosolni kíván. Nem csupán a munkahelyek megőrzése, illetve létesítése érdekében, hanem azért is, mert a kínai „svájci” órák leértékelik a svájci óraipar hírnevét. Az erős és hiteles svájci védjegy munkalehetőséget jelent az óragyártók és alvállalkozók egész sorában, ezért a termelést Svájcban kell fejleszteni és erősíteni hosszú távon – hangsúlyozza a szövetség.

A parlamenti tanácskozások során a 60 százalékos szabályt ugyanakkor azok a vállalatok ellenezték, amelyek a munkahelyek 90 százalékát Ázsiába telepítették – olvasható a szövetség honlapján, amely hozzáteszi, hogy a 200 fős Nemzeti Tanács, vagyis a parlament alsó házának tervezetét még a 46 fős felső háznak is jóvá kell hagynia.

Talán a fenti folyamatok is felbátorították a TAG Heuert, hogy belevágjon negyedik svájci gyára építésébe. A luxusóragyártó a svájci Jura kantonban lévő Chevenezben létesít új üzemet, amely részben a termelés átcsoportosítását, részben a kapacitás bővítését szolgálja. A tervek szerint 2013-ban nyitó, százötven főt foglalkoztató chevenezi létesítménnyel a Tag Heuer összesen száz munkahelyet hoz létre, miután a Cornolban mechanikus alkatrészeket gyártó alkalmazottak közül ötvenen az új gyárba kerülnek át. A Tag Heuer ezzel a kapacitásbővítéssel egyetemben folytatja a termelés átstrukturálását, ennek részeként a cornoli üzemet teljes mértékben az óratokok gyártására állítják át. A Tag Heuer által avantgardként aposztrofált 2400 négyzetméteres alapterületű üzem felépítése tizennyolc hónapot vesz igénybe, a május harmadikai alapkőletételtől számítva.

A Svájci Óraipari Szövetség összesítése szerint az iparág az idén is folytatta diadalmas exportoffenzíváját. Az első negyedévben az iparág exportja 4,599 milliárd frankra emelkedett a tavalyi hasonló időszakban elért 3,930 milliárdról, míg 2010 első negyedében még csupán 3,423 milliárd svájci frankot ért el a kivitel összege. A negyedéves toplista első és harmadik helyén Hongkong és Kína áll, de a hongkongi szállítmányok is jórészt Kínában találnak gazdára. Ha pedig hozzávesszük a március végéig Tajvanba szállított 98,5 millió svájci frankos értéket, akkor az első negyedévben csak a kínaiak a svájci kivitel egyharmadát, szállítói áron 1519,4 millió svájci frank értékű órát vásároltak.

Az iparág tavaly minden korábbi exportrekordot megdöntött, még az előző rekordév, a 2008-as eredményét is jelentősen meghaladta. A 18,1 milliárd frankos kiviteli érték a tavalyelőttinél 19,3 százalékkal volt magasabb, a darabszám pedig 14 százalékkal, 19,8 millióra nőtt. Ez azt is jelenti, hogy a drágább darabok forgalma emelkedett elsősorban.

Bicska és óra

A svájci tiszti bicskákat és órákat gyártó Victorinox cég fél évtizede felvásárolta hazai versenytársát, a Wengert, így ma 1200 embert alkalmaz otthon, hatszázat pedig külföldön. A tavaly 500 millió svájci frankos árbevételt elért vállalat 1891-ben kapta az első katonaibicska-megrendelést. A tengerentúli export kezdetén az Egyesült Államokban a bicskát Swiss Army Knife néven kezdték emlegetni, és erre alapozva kezdte a társaság a ma már világszerte ismert robusztus órák gyártását.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.