BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha nem lesz IMF-megállapodásunk? – Reagáltak az elemzők Orbán szavaira

A piac gyorsan levonta a tanulságokat a miniszterelnöki Facebook-üzenetből, az euró azonnal öt forinttal drágult – mondta el a Világgazdaságnak Gondi István, a Raiffeisen vezető devizakereskedője. A szakember úgy véli: bár erős technikai ellenállás egyelőre nem áll az emelkedés útjába, a héten – amennyiben a nagy alapok nem zárják pozícióikat – várhatóan nem emelkedik sokkal 290 fölé a kurzus.

Az igazi gondot az jelenti majd, ha az amúgy is negatívba fordult hangulatban a magyar államkötvények hozamai is meredeken fölfelé indulnak – figyelmeztetett Gondi István.

A forint 285,5-ről 289 fölé került az euróval szemben, majd 288 alá erősödött vissza a kurzus.

"Nem ért váratlanul Orbán Viktor bejelentse" – mondta a Világgazdaságnak Bebesy Dániel , a Budapest Alapkezelő portfólió-menedzsere. Az elemző hangsúlyozta: már egy éve a tárgyalások húzódását láthatjuk, ami jelzi, hogy nem törekszünk gyors megállapodásra.

"Orbán Viktor nyilatkozata úgy is értelmezhető, hogy nem kérünk az IMF-ből" – vélekedett. Bebesy szerint ugyanakkor nehéz megítélni, hogy a sajtóban kiszivárogtatott anyag mennyiben igaz, nem szokványosak a kérések, túl részletes a lista, valamint a bankoknak szóló pénzjuttatásra vonatkozó feltétel is nehezen értelmezhető.

Nagyon messze kerültünk az IMF-fel tervezett hitel megállapodástól Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint, aki hangsúlyozta: a miniszterelnök Facebookon történt bejelentése alapján igaznak tűnnek a sajtóban közölt IMF-követelések.

Tóth Gergely az MTI kérdésére elmondta, hogy a lap által nyilvánosságra hozott listát nem indokolják Magyarország reálgazdasági folyamatai, a gazdaság állapota egy ilyen méretű kiigazítást nem igényel.  Kiemelte: a nyilvánosságra került lista a valós, mintegy 300-400 milliárd forintos kiigazítási igény többszörösét öleli fel, ami teljesen indokolatlan, a feltételek meglehetősen eltúlzottak.

Tóth Gergely szerint ezen a feltételeket esetén "az életben nem lesz Magyarországnak megállapodása az IMF-fel." Hozzátette: a valutaalap feltételeiről a piac várja az IMF "megerősítő" nyilatkozatát.

"Ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól - jelentette be a Fidesz-KDNP-frakció döntését csütörtökön a miniszterelnök Facebook-oldalán.  Orbán Viktor ezzel a Magyar Nemzet csütörtöki számában megjelent IMF-kölcsönfeltételekre utalt, amelyek egy részét, így a nyugdíjak csökkentését, a bürokrácia leépítését, a bankadó megszüntetését és a bankoknak juttatandó pénzeket, ő maga is felsorolta a közösségi oldalon közzétett videoüzenetben.

A Magyar Nemzet szerint a Nemzetközi Valutaalap nyugdíjcsökkentést, nyugdíjkorhatár-emelést, a családi pótlék csökkentését, személyi jövedelemadó emelést, privatizációt, az utazási kedvezmények csökkentését, bürokrácialeépítést, általános, értékalapú ingatlanadót, az önkormányzatok kiadásainak csökkentését, a bankadó eltörlését követeli, valamint pénzjuttatást a bankszférának.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.